Güney Kore’den Vali Karaloğlu’na Teşekkür

Vali Münir Karaloğlu Güney Kore Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi’yi makamında kabul etti. Büyükelçi Choi Antalya’da kaza yapan Güney Koreli turistlerin nakil ve tedavilerinde verdiği destekten ötürü Vali Karaloğlu’na teşekkürlerini iletti.

3 Mayıs tarihinde Antalya’nın Kemer ilçesinde yaşanan trafik kazasında Güney Koreli 4 kadın hayatını yitirirken kadınları eşleri olan 4 erkek de yaralandı. 3 aile güvenli bir şekilde memleketlerine gönderilirken yaralı bir Güney Kore vatandaşının tedavisi halen sürüyor. Güney Kore Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi hem yaralı Güney Kore vatandaşını görmek hem de Vali Karaloğlu’na kazazedeler için gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etmek için Antalya’ya geldi.

Ziyarette kazanın yaşanmasından dolayı üzüntü duyduklarını ifade eden Vali Münir Karaloğlu, hem hayatını kaybedenlerin ailelerine, hem Kore haklına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kazadan sonra Antalya’ya gelen Başkonsolos Cho ve Büyükelçi Choi ile iyi bir işbirliği gerçekleştirdiklerini aktaran Vali Karaloğlu “Hem hastaların tedavisi hem cenazelerin nakli konusunda sorun yaşanmadı tekrar dost ve kardeş ulus Kore halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Son kazazedenin de acil servisten çıkarıldığını açıklayan Vali Karaloğlu “ Hastanın oğlu da şuan burada. Ama doktorlar bir hafta daha burada kalmasının uygun olduğunu söylüyorlar. Oğlu da buna ikna olmuş durumda. Doktorların uygun dediği bir tarihte misafirimiz hastaneden çıkabilecek. Sonrasında onun güvenli bir şekilde memleketine geri dönmesini sağlayacağız inşallah” dedi.

Kazanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kore ziyareti dönüşü sırasında meydana geldiğini aktaran Vali Karaloğlu Cumhurbaşkanın olaydan anında haberdar olduğunu ve gerekli tüm işlerin yapılması için talimatlarda bulunduğunu ifade etti. Kore’de yaşanan olumlu gelişmelerden sonra bu hadisenin üzücü olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu iki ülkenin Kore Savaşından sonra çok samimi ilişkiler kurduklarına vurgu yaptı.

Büyükelçi Choi, ise ilgi ve desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Vali Münir Karaloğlu’ndan çok memnun olduklarını ifade ederek Kore Savaşında yaklaşık 20 bin Türk askerinin Güney Kore’in bağımsızlık ve huzuru için savaştığını ve iki ülke arasında bir kan bağının kurulduğunu vurguladı. O tarihten günümüze kadar samimi ilişkilerin devam etmesinden dolayı çok mutlu olduklarını belirten Büyükelçi Choi iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü bir şekilde devam etmesi için görevine devam edeceğini açıkladı.

Antalya’ya geldikten sonra da Türk milletinin çok sıcakkanlı ve misafirperver olduğuna bir kez daha tanıklık ettiğini açıklayan Büyükelçi Choi Türklerin Korelileri gerçekten sevdiğini ve yardımsever olduklarını bu hadiseyle de bir kez daha bunu gördüklerini ve ilgili herkese çok teşekkür ettiklerini ifade etti.

Vali Karaloğlu ziyaret sonunda Büyükelçi Choi’ye Antalya’nın su altı zenginliklerini anlatan Su Altı Cenneti Antalya” kitabını hediye etti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir