Gayrimenkul Sektörü Antalya’da Buluştu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı gayrimenkul sektör temsilcilerine Antalya’yı anlattı. Yapılan vizyon projeler ve kentsel dönüşüm projeleri ile şehir mantığını oluşturmaya çalıştıklarını belirten Başkan Türel, kent merkezinde şehre ilham verecek eserlere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Başkan Türel, kentsel dönüşüm projeleri ile Antalya’nın bambaşka bir şehir olacağını belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) işbirliği ile ‘Gelişen Kentler Zirvesi’ düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen zirveye, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektör temsilcileri, yerel yöneticiler, yatırımcılar, uzmanlar, kamu yöneticileri, işadamları, gayrimenkul sektörünün ulusal temsilcileri ve akademisyenler katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplantının Antalya gayrimenkul ve inşaat sektörünün vizyonuna katkı yapacağını belirterek, Boğaçayı Projesi, Kruvaziyer Liman Projesi, Konyaaltı Sahil Projesi ve Kentsel Dönüşüm Projesinin yeni bir Antalya vizyonunu ifade eden projeler olduğunu söyledi.

ANTALYA’NIN BARCELONA’DAN EKSİĞİ YOKTUR, FAZLASI VARDIR

Antalya’nın Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Türel, “İnşaat ruhsatlarında Bursa’dan sonra beşinciyiz, konut satışında dördüncüyüz, yabancılara yılda 4-5 bin konut satıyoruz. Antalya, İstanbul’un Türkiye ekonomisindeki yükünü önemli bir bölümünü belki de yarısı alabilecek en önemli potansiyel şehir. Böyle bir Antalya’da konut metrekare fiyatı halen olması gerektiği yerde değildir. Antalya’nın Miami’den, Nice’ten, Barcelona’dan eksiği yoktur, fazlası vardır. Buna rağmen fiyatlarımız olması gereken seviyede değildir” ifadesini kullandı.

BOĞAÇAYI KANALI YENİ BİR VİZYON VERECEK

Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya çapında iddialı, küresel talebi karşılayacak projeler yaparsanız, Antalya’nın taşı, toprağı değerlenir, altın olur. Yok, eğer, azıcık aşım kaygısız başım derseniz, yerinizde oturursunuz. Fakat biz oturmak için bu göreve gelmedik, Antalya, dünyanın en güzel yeri olduğunu dünyaya gösterecek ve en iddialı şehirlerden birisi olacak. Boğaçayı Kanalı yeni bir vizyon verecektir. Kruvaziyer Liman, Konyaaltı Sahili yeni bir cazibe merkezi olacak. Kent müzesi, diğer müze projelerimiz. Şu an Büyükşehir Belediyesi olarak 10 ayrı müze projesiyle uğraşıyoruz. Ve bunların önemli bir bölümünü 2019 seçimleri öncesinde tamamlamış olacağız. Tarihi Balbey semti, mimarisiyle şöhret olacak. Ulucami projesi, inşallah bir dahaki dönem yapacağımız Opera salonu, akıllı şehir projelerimiz Antalya’nın yelkenlerine yeni bir rüzgar verecektir. Antalya gibi bir şehrin kanal projesiyle, sahil projesiyle ve konut projeleriyle dünyada konuşulması gerekir. Çünkü Antalya’da ilçelerle, yani şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu, uçurumu ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz.”

ANTALYA MUHTEŞEM OLACAK

Deniz turizminde; turizmin şehre, şehrin turizme gereken katkıyı vermediğine dikkat çeken Başkan Türel, “Antalya merkezini, Alanya’yı, Kemer’i bir turizm şehri kimliğine kavuşturmalıyız. Antalya akıllı şehir sistemleriyle donanmış bir şehir olacaktır. Tramvay ağı ve metro hattı olan şehir, hızlı trenle İstanbul, İzmir, Ankara’ya bağlanmış bir şehir, direkt uçak seferleriyle dünyaya bağlanmış bir şehir. Yeşil yürüme bantları, yeni bisiklet yolları dört bir yanında kültür merkezleri, müzeleri uluslararası festivalleri, herkesin inancını, kültürünü saygıyla yaşadığı bir huzur şehri, bebek kreşleri, yaşlı kreşleri ve bakım evleri olan, engelsiz bir şehir, çöpten elektrik üreten, güneş enerjisi kullanan bir şehir ki bunlara Büyükşehir projeleri ile başlamış bulunuyoruz. Golf, tenis, futbol, yağlı güreş merkezi, spor tesisleri ve turnuvalarıyla uluslararası spor şehri; tarım, gıda, otel ekipmanları gibi alanlarda uluslararası fuarlar şehri, organ naklinde öncü bir şehir, Hıristiyanlık ve İslam tarihinde önemli isimlere ev sahipliği yapmış bir kültür şehri, Üniversiteleriyle dünyadan bilim adamlarını ve öğrencileri çeken bir bilim şehri olacaktır Antalya” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HANDİKABI

Peşin hükümlere verilebilecek bir diğer örneğin de AVM’lere bakış açısı olduğunu belirten Başkan Türel, “Antalya şehir merkezinde bir AVM, 2013 yılında açıldı. Dediler ki esnaf kan ağlayacak. Esnaf iş yapmayacak. Esnafın bu işten olumsuz etkileneceğini bekleyenler şaşırdı. Çünkü o AVM’lerin etrafındaki bütün sokaklardaki iş yerleri şimdi müthiş iş yapıyor. Siz bir yere bir yaşam hareketliliği getirirseniz, o da iş yapar, karşısındaki de iş yapar. Şimdi bakıyorum oralardaki dükkanların değerleri artmış. Doğru bir proje çevresini olumlu etkiler. Yanlış bir proje ise nerede yapılırsa yapılsın fayda getirmez. Bu konuları peşin hükümlerden kurtarıp konuşmalıyız. Antalya’da bir eksiğimiz de kentsel dönüşümdeki gecikmeydi. 2014’de Antalya’da kentsel dönüşüm konusunda bir projemiz bile doğru düzgün yoktu. Hatta o hususta bir kanaat vardı. Kentsel dönüşümde en büyük handikabımız şuydu. Kentsel dönüşüm AVM olarak algılanıyordu” diye konuştu.

YENİ BİR ŞEHİR PROJESİ

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin Kepez-Santral projesi olduğunu ifade eden Başkan Türel, “Sıfır problem çünkü yüzde yüz mutabakat. Yargı ile en ufak bir sorun yok. Proje sadece konut sadece kentsel dönüşüm projesi değil adeta yeni bir şehir projesi. Kentsel dönüşümde Balbey devam ediyor. Türkiye’de ve Antalya’da kentsel dönüşüm keyfi bir lüks değildir, kentsel dönüşüm can güvenliğidir, ailelerin ve çocukların asgari hayat standardına kavuşmasıdır. Enerji tasarrufudur, şehrin daha estetik olmasıdır. Kimliğini kaybetmiş şehirlerin kimlik kazanmasıdır. Turizm ve ticaretin canlanmasıdır” dedi.

ŞEHİR MANTIĞINI OLUŞTURACAĞIZ

 “Antalya’da Kepez Santral ve Balbey projelerinin tamamen gecekondu alanının veya çöküntü alanlarının dönüşümüdür ”diyen Başkan Türel, “Burada en önemli hedefimiz, şehir mantığını oluşturmak. Kentsel dönüşüm konut yapmak değil mahalle şehirleşme mantığı ile bir proje üretmektir. Bir tek proje bir mahalleyi, bir ilçeyi, hatta bir şehri değiştirebilir. Mimarlarımız sadece binayı değil, şehri tasarlamalıdır. Öyle bir bina yaparsınız ki, mahalle değişir, mahalle değişince şehir değişir. Antalya merkezinde şehre ilham verecek eserlere ihtiyacımız var. Ben bir film festivali töreninde sinema dünyasına demiştim ki, Antalya gibi bir şehir bulamazsınız, şehri bulsanız benim gibi başkan bulamazsınız, gelin Antalya’yı sinema endüstrisinin merkezlerinden birisi yapalım. Şimdi benzer bir şeyi sizlere de söylemek istiyorum. Hükümetimizin desteği var, biz gövdemizi taşın altına koymuşuz, tek eksiğimiz inanmış yatırımcı ve girişimcidir, yani sizlersiniz. Gelin her biriniz, Antalya’nın geleceğinde yerinizi alın. Antalya değişiyor, gelişiyor ve gelişmeye devam edecek”

ANTALYA YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP HALE GELECEK

Antalya’da çok sayıda mega projenin inşa edildiğini vurgulayan GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de, “Zirve kapsamında inceleme fırsatı bulduğumuz Kruvaziyer Liman avantajlı konumuyla deniz turizminin önemli ölçüde büyümesini sağlayacak. Konyaaltı Sahil Projesi dünyanın sayılı plajlarından Konyaaltı’nı güzelleştirecek, Boğaçay Havzası ve Yakın Çevresi Projesi’nde 462 yat kapasiteli marina, çiftlik kasabası kıyı kasabası, restoran, park alanlarının yer alması şehir için heyecanlı bir adım. Ayrıca bu bölgede kurulacak film stüdyoları ile Antalya sinema endüstrisinin merkezi olması amaçlanıyor ve yeni kentin çehresini değiştirecek. Kepez Santral Projesi’nde 19 bin konut inşası ile ada bazlı kentsel dönüşümün örneğini görüyoruz. Bu projeler tamamlandığında Antalya yerli ve yabancı yatırımcılar için daha da cazip hale gelecektir” şeklinde konuştu.

TAMİNCE: KÖR MAKASI KÖTÜ TERZİYE VERDİK

Antalya’nın bugüne kadar hep sayı anlamında ele alındığını aktaran Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettan Tamince ise konuşmasında “kötü terzi” örneği verdi. Tamince; “Bizim de artık nicelik yerine niteliğine bakmamız lazım. Şu anda bakıldığında turist artıyor, ancak gelir azalıyor. Bu tezatlığı çözmemiz lazım. Örneğin Dubai vizyonu 5 bin tane iş adamına göre yaptı. Çünkü gelen iş adamı çalışanını getirecek. Onun için ev tutacak. Dolayısıyla ekonomiye daha fazla katkı sağlayacak. Bizim elimizde bu kadar değerli kumaş var. Fakat biz bugüne kadar kör makası kötü terziye verdik. Hala doğru yöntemle kesilecek kumaşımız var. Artık makası doğru terziye verme zamanı geldi” açıklamasını yaptı.

TEB Bireysel Bankacılık Satış Grup Direktörü Tuğbay Kuntoğlu, kullanılan banka kredilerinin yüzde 17’sinin gayrimenkule gittiğini belirterek, gelecekteki miktarı ise faizlerin seyrinin belirleyeceğini kaydetti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir