Eurasia Airshow, Dünya Havacılık Sektörünü Antalya’da Buluşturuyor

Antalya’da gerçekleştirilecek olan Eurasia Airshow, ticari ve askeri havacılık sektörünün global ve bölgesel oyuncularını 25-29 Nisan 2018 tarihlerinde bir araya getirecek.

Türkiye’nin şova dayalı ilk uluslararası havacılık fuarı Eurasia Airshow, Cumhurbaşkanlığı himayesinde 25-29 Nisan 2018’de Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Su Otel’de düzenlenen basın toplantısında AirShow’un organizatörü Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Türkiye havacılık sanayinin 80 yıl önce kendi uçağını geliştirdiğini, piyasaya sürdüğünü, sonra yönetimsel aksaklıklar nedeniyle bu sürece yaklaşık 65 yıl ara verdiğini belirterek, 2004 yılından sonra yeniden bu sektörde üretim yapılmaya başlandığını belirtti. Kurt; “Bugün askeri operasyonların tamamında kendi platformlarımız görev alıyor. Bu, çok büyük bir irade ve kararlılığın sonucudur” dedi.

Eurasia Airshow’un ilk tanıtımını 12 Temmuz 2016’da Londra’da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kurt, yaklaşık iki yıla yakın bir zamandır Eurasia Airshow’un Antalya’da başarılı olması için çalıştıklarını dile getirdi. Dünyada Dubai, Singapur, Londra ve Paris’te 4 büyük havacılık fuarı bulunduğunu aktaran Kurt, bu tür fuarların ortak özelliğinin turizm merkezlerinde yapıldığını söyledi.

Bu işe başladıklarında en sık karşılaştıkları sorulardan birinin “Neden İstanbul değil?” olduğunu belirten Kurt, şöyle konuştu:

Antalya hem Türkiye’nin hem de bölgenin turizm merkezidir. Biz Eurasia Airshow’u Antalya’ya getirerek Antalya’nın bu özelliğinin dünyaya duyurulmasına yardımcı olmaya çalıştık. Biz Eurasia Airshow’da 100’ün üzerinde ülkeden misafir ağırlayacağız. Antalya dışından en az 150 bin ziyaretçi, toplam 500 bin kayıtlı ziyaretçi bekliyoruz. Şu anda fuarın açılmasına uzun zaman olmasına rağmen kayıtlarımız 100 binin üzerine çıktı. En büyük katılım Rusya’dan. Dünyada ilk kez İran bir fuara uluslararası milli katılım gösterecek. Yani biz İran pazarını dünyaya açmış oluyoruz. Bu süreçte karşımızda olanlar da oldu. Almanya’nın küçük bir havacılık fuarı var, Ila Berlin Air Show. 20 senedir değiştirmediği tarihi değiştirerek karşımıza koydu. Ama biz hem katılımcı sayısı hem de gösterilecek uçak sayısı itibarıyla Berlin’i geçmiş durumdayız.”

Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin sol tarafında 350 bin metrekarelik alanda kurulacak fuar alanında 150’den fazla uçuş gösterisi yapılacağını ifade eden Kurt, hiçbir havacılık fuarında 150 uçuş gösterisi bulunmadığını bildirdi. Fuarda birçok yeni uçağın sergileneceğini vurgulayan Kurt, bunlardan birinin de bugün dünyada bir tane olan Katar Havayollarına ait Airbus A350 ile Rusya’nın S-400 füzeleri olacağını dile getirdi.

Fuarda 7’den 70’e tüm katılımcılara Türkiye’nin havacılıkta geldiği noktanın da gösterileceğini ifade eden Kurt, “100’ü aşkın ülkeden katılımcı ve ziyaretçi olacak. Organizasyon şirketi olarak Antalya’da önceden kiraladığımız otellerin tamamını doldurduk. Yine turizm acentelerinden takip ediyorum çok yoğun bir talep var. Eurasia Airshow Antalya’ya organizasyon olarak 200 milyon liranın üzerinde bir para bırakacak” diye konuştu.

Fuarın ilk üç gününün profesyonellere açık olacağını, iki gün de halk günü yapılacağını kaydeden Kurt, Antalyalılara fuara davet etti.

Türel “Organizasyon, Türkiye’nin havacılıkta geldiği noktayı dünyaya göstermek açısından önemli bir organizasyon.”

Toplantıya katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de marka bir şehirde kültürel ve sanatsal etkinliklerin yoğun olması, bunun da ulusal ve uluslararası organizasyonlarla taçlandırılması gerektiğini söyledi. Antalya’nın bir dünya şehri olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya turizmin başkenti olan bir marka şehir. Eurasia Airshow’un Antalya’mızın tanıtımına ve ülkemizin havacılık, savunma sanayisinde yakaladığı gücü dünyaya göstermesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu yıl kentimizde düzenleyeceğimiz İpekyolu Belediye Başkanları Birliği toplantısı için görüşmelerimizi sürdürdüğümüz birliğin genel sekreteri Çinli dostumdan bile Eurasia Airshow’u heyecanla beklediklerini duydum. Ne mutlu ki daha şimdiden Çin’e kadar tanınan bir organizasyona ev sahipliği yapacağız” dedi.

10 milyar dolarlık iş hacmiyle Avrasya’nın Antalya’daki gözdesi olacak

Türkiye gibi Avrasya bölgesi için de bir ilk olacak Eurasia Airshow ticari ve askeri havacılık sektöründe gerçekleşecek anlaşmalar, potansiyel uçak alımları ve uçak siparişlerinin yanında binlerce yabancı ziyaretçinin oluşturacağı turizm potansiyeliyle birlikte yaklaşık 10 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturacak. Antalya ekonomisine 200 milyon TL’lik bir katkı sağlayacak Eurasia Airshow fuarı Türk havacılık sanayisini de her yıl 100 milyon dolarlık ek sanayi oluşturacak.

www.eurasiaairshow.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir