“Ekmek” Kapasite Raporu Şampiyonu!

TOBB’un 2011 yılından itibaren açıkladığı sanayi kapasite raporu istatistiklerine göre Antalya’da en fazla kapasite raporunu “Ekmek” üretenler alıyor. Antalya bu konuda Kütahya ile birlikte Türkiye birincisi.

Kapasite raporu nedir?

Kapasite Raporu, bir sanayi tesisinin mevcut makine parkı, personel yapısı ve kullandığı üretim teknolojisi ile ne kadar üretim yapabileceğini gösteren resmi bir belgedir.

Kapasite Raporları, ülkenin sinai üretim gücünü tespit etmek, ekonomik ve stratejik plan ve programlara ışık tutmak, sanayi sicil belgesi almak, teşvik, kota, tahsis, ihaleler ile bazı belgelerin alınması, gıda siciline kayıt olmak, ithalat ve ihracatla ilgili işlemlerde kullanılmak amacıyla düzenlenir.

Kapasite Raporu; sınai üretim yapan tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının üretim gücünü gösteren ve onay tarihinden itibaren azami 3 yıl geçerli olan bir belgedir. Kapasite raporları; firmaların iletişim bilgilerinin yanında, yıllık üretim kapasitesi, makine ve teçhizat altyapısı, üretimde kullanılan hammadde, kapasite hesaplaması ile sermaye ve istihdam bilgilerini içerir.

Kapasite Raporlarına bakarak bir İl’in sanayi üretim gücü ve üretim deseni hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz.

Antalya sanayisinde öne çıkanlar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayınlanan Sanayi Kapasite Raporu istatistiklerinde Antalya’yı taradık. Antalya sanayisinde öne çıkanları araştırdık.

Antalya’da 2016 yılında Kapasite Raporu talebinde en çok kodlanan beş ürüne baktığımızda ekmek zirvede yer alıyor.

 

Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda ekmeğin zirvedeki yerini koruduğunu görüyoruz.

2015 yılında Antalya’da Kapasite Raporu talebinde en çok kodlanan beş ürün;

 

2014 yılında Antalya’da Kapasite Raporu talebinde en çok kodlanan beş ürün;

 

2013 yılında Antalya’da Kapasite Raporu talebinde en çok kodlanan beş ürün;

Diğer İller ile kıyasladığımızda ise 2016 yılında ekmeğin en çok kodlandığı Antalya haricinde bir tek Kütahya karşımıza çıkıyor. Türkiye genelinde 2016 yılında en çok kodlanan ilk on ürüne baktığımızda ise ekmek sekizinci sırada yer alıyor.

Elektrik faturasında yüzde 20’ye varan indirim

Peki ekmek üreticileri yani fırınlar “Sanayi Kapasite Raporu”nu neden alıyor. Belediyelerden ruhsat almak için, gıda üretim izin belgeleri vb. için bu belge şart. Sanayi Kapasite Raporu işletmelere elektrik faturasında yüzde 20’ye varan indirim sağlıyor. Yine KOSGEB kredileri ve teşvikler için Sanayi Kapasite Raporu isteniyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir