e-ticarette Bir Antalya Markası

Dünyanın en lezzetli portakalı hiç kuşkusuz “Finike”de yetişiyor. Finike Portakalı Antalya’nın en tanınmış markası. İşin sırrı; yetiştiği toprakta, havasında, suyunda ve tabiki Finike insanın emeğinde.

Pazarlarda marketlerde başka yörelerden hatta ithal edilen, hemen her portakalın “Finike portakalı” diye satıldığına tanık olmuşsunuzdur.

Artık “Dünya’nın en lezzetli portakallarının yetiştiği Finike’nin portakal bahçeleri” bir tık’la elinizin altında. Nasıl mı? Finike’de üç başarılı girişimcinin kurduğu “portakalbahcem.com” eşsiz lezzetleri, ilk günkü tazeliğinde kapınıza kadar getiriyor.

Türkiye’nin en başarılı e-ticaret siteleri arasında gösterilen “portakalbahcem.com”un üç kurucu ortağı var. Mete Apaydın 32 yaşında Endüstri Mühendisi. Zahit Murat Apaydın 36 yaşında İşletme Mezunu. Akın Veziroğlu ise 39 yaşında Matematik Mühendisi. Mühendisler ama onlar kendilerini “Çiftçi” olarak tanıtıyorlar.

Kuruculardan Mete Apaydın ile portakalbahcem.com ve internette ticaret üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • İnternette portakal satma fikri nasıl doğdu?

İstanbul’daki eğitimimi tamamladıktan sonra Finike’ye geri döndüm. Toprakla büyümüş biri olarak bahçelerimizle ilgilenmeye başladım. Bahçelerimizdeki ürünleri İstanbul’daki arkadaşlarımıza gönderiyorduk, çok beğeniliyordu. Marketlerden satın aldıklarından çok daha lezzetli olduklarını söylüyorlardı. Ne yazık ki marketlerde ya da pazarlarda Finike portakalı diye satılan portakalların oldukça büyük bir kısmı Finike’den değil. Birçok kişi Finike portakalı diye farklı yörelerin portakallarını yedi ve lezzetinden memnun kalmadı. Biz de sulu ve kendine has aroması olan, bahçelerimizde özenle yetiştirdiğimiz bu lezzetleri Türkiye’de her yere ulaştırmayı düşündük. Projenin ilk fikri ortaya çıktıktan sonra değerlendirmeler yaptık, fikrimizi olgunlaştırdık ve fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Yaklaşık 4 yıllık bir çalışmadan sonra 2013 yılının Ocak ayında portakalbahcem.com’u faaliyete aldık.

portakalbahcem.com kurucusu Mete Apaydın

Amacımız Dünyanın en lezzetli portakalını bir tıkla Türkiye’nin her yerine ulaştırmak. Meyvelerimizin yetiştirme ve olgunlaşma aşamaları bizim kontrolümüzde. Sezondaki meyveleri sipariş üzerine dalından topluyoruz ve mumlama, kimyasallarla yıkama gibi hiçbir ek işleme tabi tutmadan, dalından toplandığı gibi kolilere yerleştirerek kargo ile gönderiyoruz. Kargonun teslim süresine de bağlı olarak 24 saat öncesinde dalında olan meyveler ertesi gün müşterilerimizin sofrasına gelebiliyor. Ne yazık ki marketlerde ya da pazarlarda Finike portakalı diye satılan portakalların oldukça büyük bir kısmı Finike’den değil. Türkiye portakal üretiminin sadece %7 civarındaki tonajı Finike’den fakat pazarda satılan portakalların neredeyse %90 ı Finike diye satılıyor.  Birçok kişi Finike portakalı diye farklı yörelerin portakallarını yedi ve lezzetinden memnun kalmadı. Biz de sulu ve kendine has aroması olan, bahçelerimizde özenle yetiştirdiğimiz gerçek Finike portakalını ve diğer lezzetlerimizi Türkiye’de her yere ulaştırmayı düşündük.

 • İlk kurduğunuzda çevreden ne tür tepkiler aldınız?

Çevrem destekledi fakat internetten portakal satmak kolay değildi. Bu alandaki ilk site biziz.

 • Üretim ve ürün yelpazesiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Portakalbahcem.com üzerinden satışa sunduğumuz ürünler Finike’nin eşsiz narenciyeleri ve bu narenciyelerden elde ettiğimiz kurutulmuş nar taneleri ve portakal dilimleri; taze sıkım nar, portakal ve limon suyu; reçel, lokum, çikolata ve kurabiyelerdir. Kumkuat ve Limon fidanı da satıyoruz.  Bahçelerimize eski cinsleri tekrar dikiyoruz. Geçmişte tüketilen fakat günümüzde Pazar endişesi ve verimlilik kaybından dolayı üretimine son verilmiş birçok cinsi yeniden dikiyoruz. Unutulmuş fakat unutulmaması gereken cinsler var. Bunlara örnek olarak; kokulu limon, kırmızı limon, şeker portakalı, Yafa portakalı ve şadoksu sayabiliriz. Bu cinleri bahçelerimizde yeniden yetiştiriyoruz.

 • Ürün yelpazesinde sadece Finike yöresi ürünleri mi var, yoksa başka yöre meyveleri de var mı?

Sitemizde sadece Finike’deki bahçelerimizde yetişen narenciye ve narları, bunlardan elde ettiğimiz kurutulmuş meyve, reçel, kurabiye, nar, portakal ve limon suyu gibi ürünleri satıyoruz. Meyvelerimizi T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının vermiş olduğu “İyi Tarım Uygulamaları” ve tüm dünyada geçerli olan yaş meyve ve sebzenin üretim öncesinden başlayarak tüm üretim sürecini ve paketleme sürecini kapsayan “GlobalGap” standartları çerçevesinde üretiyoruz.

Bahçelerimizdeki kullandığımız üretim metodumuz kontrollü, biyolojik ve entegre tarımdır. Yani bahçedeki meyveye zarar veren zararlı böcekleri, yararlı avcı böceklerle yok etmek ve doğal döngü çerçevesinde mücadeleyi sürdürmektir. Zararlı böcekleri yemesi için bahçeye avcı böcekler salıyoruz. Akdeniz Meyve Sineği zararlısıyla mücadele yapmak için ağaçlara feromon tuzaklar asıyoruz. Bu tuzaklar dişi sinek kokusu yayıyor, erkek sinek bu kokuyu alıp kapana girince bir daha çıkamıyor ve bu şekilde üreme olmadığı için zararlı popülasyonun artması engelleniyor. Ürünlerimize dönemsel olarak pestisit analizine gönderiyoruz ve komşu bahçelerden herhangi bir kimyasal bulaşma olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Portakalbahcem.com sitemizde sattığımız tüm ürünler Finike’de kendi kontrolümüzdeki bahçelerimizden geliyor. Narenciye çeşitlerini, nar ve bunların mamullerini satıyoruz. Farklı bir meyve ya da sebzeye girmiyoruz çünkü sadece bizim kontrolümüzdeki ürünleri satıyoruz. Dalından toplanan meyveler mumlama gibi hiçbir ek uygulamaya tabi tutulmadan direkt aynı gün kargoya teslim ediliyor.

 • Yurt içi ve yurt dışında ürün gönderdiğiniz en uzak noktalar neresi?

Türkiye’nin hemen hemen tüm illerine gönderim yaptık. Edirne’den Ardahan’a kadar gönderimimiz oldu.

Yurtdışından ürünlerimize yoğun talep var fakat henüz gönderim yapmadık. Yurtdışına kargo ile az miktarda meyve gönderimi oldukça maliyetli. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz fakat henüz tamamlamadık.

 • Bugüne kadar aldığınız en büyük sipariş?

Kurumsal firmalarla da çalışıyoruz. Firmalar çalışanlarına ya da müşterilerine yılbaşında, bayramlarda, anneler ve babalar günü gibi özel günlerde bizden ürün gönderiyorlar. Doğuş Yayın  Grubu, Price Waterhouse Coopers, Avea, Aktifbank gibi kurumsal müşterilerimiz büyük siparişler veriyorlar.

 • En çok hangi ürün/ürünler sipariş ediliyor?

En çok portakal satıyoruz. Finike Portakalı Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi İşaret Tescil Belgesine sahiptir ve ülkemizin önemli bir değeridir. Finike 3 tarafı dağlarla çevrili ve güneyi denizdir. Dolayısıyla narenciye için gerekli olan Rutubet bu bölgede hapsoluyor. Toprağımız alüvyon toprak ve su kaynaklarımız ideal PH seviyesine. Finike portakalı kendine has aromaya ve rayihaya (kokuya) sahiptir. Minimum posalı %50’nin üzerinde su oranına sahip tescilli bir portakaldır. 1 adet portakaldan 1 bardak portakal suyu çıkar…

En çok satan ürünlerimizde portakaldan sonra diğer meyvelerimiz, meyve kurularımız ve reçellerimiz izliyor. Taze sıkım meyve suyumuz da çok beğenildi. Meyvenin suyunu sıkıp hiçbir katkı maddesi kullanmadan şokluyoruz ve en doğal ve saf haliyle müşterilerimize ulaştırıyoruz.

 • En çok sipariş gelen il/bölge neresi?

İstanbul 1. Sırada. Bunu Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli izliyor.

 • Ortalama sipariş kg/kutu ne kadar?

Meyvelerimiz cinsine göre değişen 3 – 4 – 6 – 8 – 9 – 13,5 kiloluk ambalajlarda satılıyor..

 • Satış hedefiniz nedir? Hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız ne kadar zaman aldı?

Hedefimiz Finike portakalını mümkün olduğu kadar fazla eve sokmak.

 • Satış – pazarlama – tanıtım için hangi kanalları kullanıyorsunuz?

Sosyal medya ve internet mecralarını kullanıyoruz. Dergilerde, yazılı basında da haberlerimiz çıkıyor.

 • e-ticaretin avantajları ve dezavantajları neler?

E-ticaret ile internet kullanan ve satın alma alışkanlığı olan herkes müşteriniz olabilir fakat müşteri ürünü mağazadaki gibi görerek almıyor. İnternetten ürün satın alma oranı şuanda %10’nun altında.

 • Ar-Ge ve yeni ürün çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Tarım ve Gıda da narenciye ile neler yapabiliriz araştırıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı sürekli devam ettiriyoruz. Sitemizde başta portakal satarken şimdi buna portakallı çikolata, lokum gibi ek ürünler ekledik.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir