Doğaltaş İhracatçıları Kanada ve ABD’den sonra Fas’ta

Türkiye, 2016 yılında 126,5 milyon dolarlık doğaltaş ithal eden Fas’a bu alanda en fazla ihracat yapan 4.ülke olma özelliğini taşıyordu. Bu faaliyetle birlikte bu rakamın daha da artması bekleniyor.

Batı Akdeniz Doğaltaş Kümesi, Kanada ve ABD’nin ardından 3. yurt dışı pazarlama programını birçok inşaat projesi nedeniyle doğaltaşa talebi artan Fas’a gerçekleştirdi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı’nın da yer aldığı yurt dışı pazarlama faaliyetine proje katılımcısı olan 8 firmadan 10 ihracatçı katıldı. Batı Akdeniz’den gerçekleşen doğaltaş ihracatını daha da artırmak için gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde, bölge ihracatı adına olumlu görüşmeler gerçekleştirildi.

Mustafa Satıcı, “Fas’ta gerçekleştirilen yurt dışı pazarlama faaliyeti kapsamında katılımcı firmalarımız ile Faslı ithalatçıları bir araya getiren B2B programı, T.C. Rabat Ticaret Müşaviri Önder Duman’ın katılımı ile gerçekleşti. Fas’ın dış ticaret ve ithalat verilerini paylaşan Önder Duman bölgenin dinamikleri hakkında çok önemli bilgilendirmelerde bulundu. Daha sonra heyet katılımcılarımızı bölgede talep gören doğaltaş ürünleri hakkında bilgilendiren ticaret müşavirimiz heyetimizin bölgede iş bağlantıları sağlayabilmeleri hususunda önemli noktaları paylaştı.

B2B iş görüşmelerindeyse Batı Akdenizli firmalar, Faslı firmalara ürünlerini, üretim alanlarını, daha önce yer aldıkları uluslararası büyük inşaat yatırımlarını detaylı bir şekilde anlatma imkanı buldu. Oldukça yoğun ve verimli geçen B2B programı, heyet katılımcısı firmalar ve bölgedeki firma yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yurtdışı pazarlama programı daha sonra firma ve tesis ziyaretleri ile devam etti. Bölgedeki önemli ithalatçıların tesislerine giden heyet katılımcılarımız hem yerinde iş görüşmeleri gerçekleştirdi hem de bölgede talep gören taşları yerinde inceleme fırsatı elde etti” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir