CW Enerji’den Elazığ’a Güneş Tarlası

CW Enerji, enerji açısından Türkiye’nin ilk dev yatırımlarından biri olan 1330 MW gücünde yıllık ortalama 6 Milyar kWh enerji üretimine sahip Keban Barajı ve hidroelektrik santralini (HES) il sınırlarında barındıran Elazığ’a 15.830,64 kWp gücünde arazi tipi güneş enerjisi santrali (GES) yaptı.

Güneş enerjisi santralinde üretimi CW Enerji tarafından gerçekleştirilen 58 bin 632 adet CW ENERJİ/CWT270-60P gücünde panel ve 120 adet HUAWEI SUN2000-33KTL, 270 adet HUAWEI SUN2000-36KTL marka modelli invertör kullanıldı. Arazi tipi güneş enerjisi santralinde CW Enerji yüklenici firma olarak hem mühendislik hem de uygulama(EPC) gerçekleştirerek 97 günde GES projesini tamamlandı. 15.830,64 kWp gücünde arazi tipi güneş enerjisi santralinde panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapıldı.

15.830,64 kWp gücündeki GES’de günde ortalama 67.22 kWp, yılda ortalama 24.537,492 kWp elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Yatırımcının arazisine yaptırmış olduğu güneş enerjisi santralinin ortalama 6 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülüyor. Ayrıca güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik enerjisinden her bir ihtiyaç fazlası KW için 13,3$/cent elde edebilecek.

“ENERJİ ÜRETİM KENTİ”

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren CW Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Elazığ’ın yenilenebilir enerjiden en çok faydalanan kentlerden biri olduğunu hatırlattı. Elazığ’ın Türkiye’nin ilk dev yatırımlarından biri olan 1330 MW gücünde yıllık ortalama 6 Milyar kWh enerji üretimine sahip, Türkiye’de üretilen elektriğin %20 sini tek başına karşılayan Keban Barajı ve hidroelektrik santralini (HES) il sınırlarında barındırdığını anımsatan Sarvan, Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerjisi santralinin de bu kentte kurulu olduğunun altını çizdi.

Elazığ’ın bir enerji üretim kenti haline geldiğini ifade eden Tarık Sarvan, şunları söyledi:

“Elazığ yıllık ortalama 1.564 kWh/m2 güneşlenme oranına sahip. Ülke olarak günlük toplam güneşlenme süremiz ortalama 7,5 saat, yıllık ortalama 2.737 saat, yıllık toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m².yıldır. Güneş gibi çevre dostu, temiz enerji kaynağı, sınırsız ve ücretsiz bu kaynaktan sonuna kadar faydalanılmalı. Ülke olarak güneş enerjisi potansiyelimiz toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın tamamından kat ve kat daha fazlasını tek başına karşılayabilecek kadar büyük. Biz de CW Enerji olarak yaptığımız ciddi yatırım hamleleriyle Fotovoltaik sektörünü Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya devam etmek istiyoruz.”

CW Enerji, Türkiye’nin yerli güneş paneli üreticisi ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim tesisi. Firma, 2018’in ilk 4 ayı içerisinde yeni yatırımları ile birlikte AOSB 1’inci kısımdaki yeni fabrikalarında 20 milyon dolarlık üretim yapmayı planlıyor. 2018 yılı başında yapacakları ek yatırımlarla 920 MW/yıl kapasiteye ulaşarak Ortadoğu’nun en büyük kapasitesine sahip güneş paneli üreticisi olarak üretim yapmayı hedefliyorlar. CW Enerji, mevcut fabrikalarıyla birlikte Antalya’da 60 bin metrekare alanla dünya standartlarında hizmet vermeyi amaçlıyor. Bin kişiye sağladıkları istihdamı 2 bin kişiye taşımak isteyen firma, yatırımlarının yüzde 50’sini ihracata kanalize etmek istiyor. Özellikle Avrupa, ABD ve Afrika ülkelerine ihracat yapan CW Enerji’nin Dünya’da patentini aldığı ürünlerinin eş değeri yok.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir