Cem Kınay: “Hayat Ortak Noktamız”

Ünlü turizmci, “her şey dahil sisteminin” fikir babası Cem Kınay, ilk kitabı “Akıllı Ol, İnsan OI”u  BusinessAntalya’ya anlattı.

 

Seher Özen Karadeniz / BusinessAntalya

Galatasaray camiası ve  turizm sektörü başta olmak üzere Türkiye’nin yakından tanıdığı, “her şey dahil” sisteminin fikir babası Cem Kınay’ın, iş yaşamındaki deneyimlerini paylaştığı ilk kitabı kısa bir süre önce piyasaya çıktı.

Kınay’ın; “Akıllı Ol, İnsan Ol-Hayat Oyununu Aslan Stili Oyna-“ adlı kitabı; tutkulu bir taraftarın hayata ve takımına dair saptamaları olarak da, başarılı bir iş adamının tecrübelerini “çok lafa boğmadan” aktardığı bir kitap olarak da okunabilir.

Doğrusu ben hikayenin ikinci kısmının nasıl anlatılmış olacağını merak ederek alıp okudum.

Cem Kınay kitabında; birlikte oyun kurmanın kurallarını ve “bir” olarak çıkılan “yol”da “yoldaş” olmanın inceliklerini anlatıyor. “Kazanmak-kaybetmek” kavramlarına da dikkat çeken Kınay, bu kavramlara nereden ve  nasıl bakmamız gerektiğini kendisinin ve GS’ın hikayesi üzerinden anlatıyor.

Kınay, “Akılı Ol, İnsan Ol” kitabını öncelikle ‘genç aslanlara’ yazsa da yola yeni çıkacak herkesi sahaya çağırıyor.

Okurken epeyce bir yerin altını çizdim, kimisini iki kere. Sonra kafamda beliren soruları BusinessAntalya.com’un “Business Kitaplığı” için kendisine yönelttim. İçtenlikle cevapladı.

“Sahip olunmaya değer her şey, uğrunda çalışmaya da değer!”

 

 

  • Ne zamandan beri böyle bir kitap yazmak vardı aklınızda?

Uzun yıllardır konferanslarda, üniversitelerde, çeşitli etkinliklerde deneyimlerimi paylaşıyorum.

Bunları bir kitapta toplamak da hep en büyük arzumdu. Bunu yaptığım için çok mutluyum.

  • Bu kitabı yazmanız ne kadar sürdü?

İlk çalışmalarımı iki sene önce yaptım, son detayları ise bu sene içerisinde yazıp bitirdim.

  • Başarı hikayenizi GS’ın başarı hikayesi ile iç içe geçmiş bir şekilde anlatmak en başta verdiğiniz bir karar mıydı?

Deneyimlerinizi paylaşırken nelerden ilham aldınız, kimler, hangi kültürler sizi etkiledi, hayat felsefeniz ne, hangi gelişimlerle neyi kıyaslayabilirsiniz gibi soruların yanıtları çok kıymetli bence, çünkü bütün bunlar deneyimlerinizi anlatırken o deneyimlerinizin anlaşılmasını, etkili ve kalıcı olmasını sağlıyor, güçlendiriyor.

Herkesin hayatında beslendiği bir kaynak var. Ben de bu ilk kitabımda Galatasaray ile yaptım bunu, çünkü aslında takımlardan da bağımsız futbol önemli bir aidiyet ve kendini ifade biçimi.

  • Bu kararı verirken, diğer takımların fanatik taraftarlarının, bu iç içe geçmiş anlatımdan dolayı kitabı alıp okumaları  konusunda ne düşündünüz?

Özellikle diğer takım taraftarlarının okuması da önemli, hayat hangi takımı tutarsak tutalım, ortak hayatımız, ortak tabanımız.

Araçlar değişik olabilir, ancak aklın ve insanlığın değerleri aynı!

  • Kendi adıma kitap bittiğinde, keşke biraz da örnek olaylar olsaydı diye geçirdim içimden.  Özellikle mi örnek hikayelere vermediniz?

Aslında örnekler var, daha fazla olsaydı, kitap çok kalın olurdu, ancak ben yeni nesile hitap ediyorum ve yeni neslin vakti çok az ve çok kıymetli.

Kısa sürede kısa ancak güçlü mesajlar vermeniz çok verimli.

  • GS’li taraflarlar kitabı nasıl karşıladı?

Muhteşem karşıladı, bu da beni çok mutlu ediyor.

 

Sosyal medya paylaşımları satışını arttırdı

 

  • Satış rakamlarıyla ilgili son bilgiyi de paylaşır mısınız?

Piyasaya çıkalı çok kısa bir süre olmasına rağmen, ikinci baskı yapılıyor.

Kitabıma olan ilgi, özellikle yeni neslin sosyal medyadaki paylaşımlarıyla çığ gibi büyüyor. Paylaşan herkese çok teşekkür ederim

Bu haftadan itibaren neredeyse her hafta imza günleri için kitap fuarlarında olacağım. Birçok okuyucumla bir araya geleceğim bu buluşmalar beni ayrıca heyecanlandırıyor.

 

 

*Akıllı Ol İnsan Ol – Hayat Oyununu Aslan Stili Oyna

Cem Kınay

Yayın evi: Destek Yayınları

Sayfa sayısı: 144

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir