Buluş Fuarı’ndan Akdeniz Üniversitesi’ne 5 Ödül

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen 7 buluş, Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’18) katılımcılarla buluşturuldu. Fuarda sergilenen 7 buluştan 5’i ödül almaya hak kazandı.

Türkiye’nin gelişimine değer katacak buluş, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluşturulması ve üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması amacıyla düzenlenen 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onursal himayesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Fuarda Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi standında Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen patentler ve prototipler sergilendi. Uluslararası jüri kurulu tarafından değerlendirilen Akdeniz Üniversitesi’ne ait 7 buluştan 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya olmak üzere toplam 5’i ödüle layık görüldü.

“Kendi Yürür Bir Budama Artığı Parçalama Makinası” buluşu ile Prof. Dr. Murad Çanakçı, Prof. Dr. Mehmet Topakcı, Prof. Dr. Davut Karayel Dr. Öğr. Üyesi İlker Ünal, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çakır Altın Madalya ödülünü, “Grafen İçerikli Katot Elektrokatalizörü ve Üretim Yöntemi” buluşu ile Doç. Dr. Edip Bayram Gümüş Madalya ödülünü, “Genomik DNA İzalasyon Yöntemi ve Kiti” buluşu ile Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doç. Dr. Ayşe Gül İnce Gümüş Madalya ödülünü, “Ev Tipi Fototerapi Cihazı” buluşu ile Prof. Dr. Murat Canpolat, Prof. Dr. Aygen Yılmaz Bronz Madalya ödülünü, “Mikobakterilerin Üretilmesi Ve Antibiyotik Duyarlılıklarının Test Edilmesinde Yeni Bir Besiyeri” buluşu ile Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Çoban Bronz Madalya ödülünü almaya hak kazandılar.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir