Boğaçayı Projesi’ne Cumhurbaşkanı Onayı

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı Projesi içinde yer alan Hazine’ye ait arazilerin proje esaslı mülkiyet satışına izin veren kararnamenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığını müjdeledi. Türel, “Boğaçayı Projemize Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla artık nihai nokta kondu. Hayırlı olsun” dedi. 

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklama şöyle;

“Boğaçayı Projesi’ne özel Bakanlar Kurulu Kararı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bizzat imzalanarak onaylanmış 18.08.2017 tarihli mükerrer resmi gazetede yayımlanmıştır.

Boğaçayı Projesi, Antalya’nın yaşam kalitesi ve turizm cazibesini arttıracak  Türkiye’nin en büyük projelerinden birisidir. 927 kilometrekarelik bir havzayı içeren Boğaçayı Projesi, Büyük Limanın mendireğin arkasında 500 yat kapasiteli bir Marina, Taşkın Önleme ve Rekreasyon, Özel Proje Alanı, Film Stüdyoları ve Doğal Yaşam Parkı olmak üzere 4 ayrı etabı içermektedir.

Film Platoları ve Yaşam Alanları

Proje etaplarından en önemli etap olan Film Platoları ve Yaşam Alanlarına ilişkin, alanın yapımına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı çıkmıştır. Bakanlar Kurulu Kararı eki tabloda belirtilen Hazineye ait taşınmazlar, 4706 Sayılı Kanunun 7’nci maddesi kapsamında proje esaslı olmak şartıyla hasılat paylaşımı esasına göre ihale edilecektir. Böylece Boğaçayı Projesi’nde Hazineye ait araziler için Türkiye’de ilk defa Maliye Bakanlığı ile bir belediyenin proje esaslı mülkiyet satışı birlikte yapılacaktır.

Film Platolarının inşa edilmesi ile Antalya, Dünyanın film çekim merkezlerinden birisi olacaktır. Hollywood’daki sinema stüdyolarına benzer eğlence merkezleri ve sinema salonları bu alana inşa edilecektir.

Bakanlar Kurulu Karanına konu Konyaaltı Çakırlar Mahallesi, 21538 ada 1 parsel nolu ve 746.079,00 metrekarelik alanda; uluslararası film şirketlerine hitap edecek film stüdyoları, temalı park, arge üniteleri ve üniversite, sağlık ve konaklama tesisleri, yaşam alanları, ticaret alanları, eğlence parkları ve fuar alanları vb. yapılar inşa edilecektir.

Konyaaltı Liman Mahallesi 21523 ada 1, 2, 3 ve 4 nolu Özel Proje Alanı olarak belirlenen parsellerde ise rekreasyon, yeme – içme üniteleri, alışveriş merkezleri, haberleşme ve ulaştırmaya yönelik üniteler, danışma, enformasyon ve banka hizmetleri, konaklama üniteleri, yaşam alanları, ticari üniteler, ofis vb. üniteler inşa edilecektir.

Bilindiği gibi Boğaçayı Projesi dere ıslahına ilişkin ihale ASAT Genel Müdürlüğü tarafından 08.08.2017 tarihinde yapılmış olup ihale işlemleri devam etmektedir.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir