Batı Akdeniz’in 2023 İhracat Hedefi 5 Milyar Dolar

BAİB Yönetim Kurulu Başkan Adayı Mustafa Satıcı, yaklaşık 150 yaş meyve sebze ihracatçısıyla bir araya geldiği toplantıda gövde gösterisi yaptı.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Nisan ayında yapılacak Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) seçimli genel kurulu öncesinde adaylığını açıkladı. Çalışmalarına hızlı bir başlangıç yapan BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı; Antalya bölgesinde faaliyet gösteren yaş meyve sebze ihracatçılarıyla bir araya geldi. Gazi Bulvarı’nda bulunan Hilmi Beken Restoran’da düzenlenen kahvaltılı toplantı, BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı’nın gövde gösterisine dönüştü. Yaklaşık 150 ihracatçının katıldığı toplantıda Antalya Tüccar ve Esnaflar Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adem Özaydın, Hal Komisyoncuları Dernek Başkanı Nevzat Akçan, Hal Komisyoncuları Dernek Eski Başkanı Cüneyt Doğan da yer aldı.

Yaş meyve sebze ihracatçıları ile gerçekleştirilen toplantıda BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı’ya Yönetim Kurulu Listesi’nde bulunan Ali Demir, Erdoğan Ekinci ve Adem Özaydın da eşlik etti. Sıcak bir aile ortamında başlayan kahvaltının ardından misafirlerine hitap eden BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı, kendisine ve yönetim kurulu listesinde bulunan çalışma arkadaşlarına gösterilen teveccühten dolayı teşekkür etti. Bu güne kadar ayrım yapmadan bölge ihracatının artması ve ihracat ailesinin işlerinin sorunsuz bir şekilde sürmesi için çalıştıklarını kaydeden BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı, “Bizlere yeniden görev vermeniz halinde yine aynı duygularla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha güçlü bir yönetim kadrosu ile yola çıktık” diye konuştu.

2023 Hedefi  

2000’li yılların başında 100 milyon dolar seviyelerinde olan ihracatın şuan 1,7 milyar dolara ulaştığını kaydeden BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı, “Bu yıl bölgemizden 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 2023 hedefimiz ise 5 milyar dolar ihracat. Bu hedef doğrultusunda sergilediğiniz çalışmalardan dolayı sizleri kutluyorum, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bu güne kadar bölge ihracatının gelişmesi için sayısız çalışma gerçekleştirdik. URGE Projeleri, Eximbank Antalya Şubesi, yurt dışı pazarlama heyetleri ve alım heyetleri gerçekleştirdiğimiz projelerimizin bazıları. Gelecek dönemde de başta bölgemizin e-ticaret hacmini artırmak olmak üzere birçok projeyi yönetim kurulu üyelerimizle hayata geçireceğiz” dedi.

Pek çok alanda devlet desteklerinin ihracatçılara ulaşması için gerçekleştirilen çalışmalara da değinen BAİB Başkan Adayı Mustafa Satıcı şöyle konuştu:

“İhracatçılarımıza yeşil pasaport verilmesinde koordinasyon noktasıyız. Bu çerçevede 212 firmamız yeşil pasaport almaya hak kazandı. Bu firmalarımızın 169’u yeşil pasaport almak için başvurusunu yaptı. Bu rakam önümüzdeki dönemde artacak. Ayrıca Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatında her parti için % 100 sıklıkta uygulanan analizlerde önemli ölçüde azalma sağlandı. AB’ye yönelik analizlerin bir kısmı kaldırıldı.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com