Batı Akdeniz’den 6 ayda 845.7 Milyon Dolarlık İhracat

Antalya, Burdur ve Isparta illerinden yeni yılın ilk günü itibariyle başlayan ihracat artışı yılın ilk yarısı boyunca aralıksız sürdü. Geride kalan 6 aylık dönemde Batı Akdeniz’den gerçekleşen ihracat 845 milyon 710 bin 627 dolara yükselirken, ihracat artışı yüzde 20,76 olarak gerçekleşti. Bölgeden sadece Haziran ayında gerçekleşen ihracat ise yüzde 17.09 artış ile 157 milyon 768 bin 710 dolar oldu.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, yılın ilk yarısında gerçekleşen ihracat rakamlarına ve sektörlerin performansına bakıldığında Batı Akdeniz’den yıl sonunda 1,6 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleşmesi beklendiğini söyledi.

Satıcı’nın değerlendirmesi şöyle;
“Bu yıl Batı Akdeniz ihracatında dikkat çeken bir diğer önemli husus 2014 yılına kıyasla daha iyi bir performans sergileniyor olması. Batı Akdeniz’den 2014 yılında 1.6 milyar dolar ihracat gerçekleşmişti ve 1.6 milyar dolar ihracat o tarihe kadar gerçekleşen en yüksek ihracat rakamıydı. İstatistiklere bakıldığında 2014 yılının ilk 6 ayında 817 milyon dolar ihracat gerçekleşmişti. Bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşen ihracat ise 845.7 milyon dolar.

Yılın ilk yarısında en fazla ihracatı maden sektörü gerçekleştirdi. Sektörün ihracat artışı yüzde 38.99’a yükseldi. Çin pazarının önemli aktörlerinden olan sektör temsilcileri, geliştirdikleri alternatif pazarlarla birlikte bölge ihracatının gelişmesine önemli katkı sağladılar. Bu dönemde yaş meyve sebze sektörü de çeyrek milyar dolara yakın ihracat rakamı ile bölge çiftçisinin destekçisi oldu. Rusya ile ilişkilerin normale dönmesinin ardından meyve sezonunun başlamasıyla birlikte sektörün ihracatını daha da artırması öngörülmekte. Yılın ilk 6 aylık döneminde demir ve demir dışı metaller sektöründe de ciddi bir gelişim sağlandı. Sektör yüzde 50’ye yaklaşan ihracatı ile dikkatleri üzerine çekti.

Yılın 6 aylık döneminde Batı Akdeniz’den 141 ülkeye ihracat gerçekleşirken listenin ilk sırasında 140 milyon dolarlık ihracat ile Çin yer aldı. Çin’e gerçekleşen ihracatta yüzde 55,13 oranında artış yaşanırken, Romanya ve Kazakistan’a gerçekleşen ihracatta da ciddi oranda artış sağlandı. Öte yandan bu dönemde Özbekistan’a gerçekleşen ihracat yüzde 290 oranında arttı. Geçen yılın aynı döneminde 6.7 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiği Özbekistan’da bu yılın aynı döneminde gerçekleşen ihracat 26.4 milyon dolara yükseldi. Bölge ihracatı açısından bir diğer sevindirici unsurda önemli ihracat pazarlarında önemli artış yaşanması oldu. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) olarak yılın ilk 6 ayında yakaladığımız ihracat artışını, yılın ikinci yarısına aktarmayı ve yıl sonunda 1.6 milyar dolar rakamını aşmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda kullanacağımız en önemli enstrümanlardan birisi de küresel alıcıları ihracatçılarımızla buluşturduğumuz URGE Projeleri olacaktır.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir