Batı Akdeniz’deki 37 Mermer Firması “Kümelenerek” Dünyaya Açılıyor

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) tarafından yürütülen Batı Akdeniz Mermer Kümesi URGE Projesi, 37 firmanın katıldığı toplantı ile start aldı. Proje ile Batı Akdeniz’in mermer ihracatının daha da artması hedefleniyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), bölge ihracatının daha da gelişmesi adına hayata geçirdiği Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projelerine, bir yenisini daha ekledi. Daha önce 3 projeyi tamamlayan, 3 projeyi de aynı anda sürdürme başarısı gösteren BAİB, 7. URGE Projesi olan Batı Akdeniz Mermer Kümesi’nin startını 37 firmanın katılımıyla verdi. BAİB’de bir araya gelen firma temsilcileri, URGE Projesinin içeriği ve 3 yıllık süreçte atılacak adımlarla ilgili bilgilendirildi.

Batı Akdenizli mermer ihracatçısı firmalara alternatif pazarlar kazandırmak, ihracatlarını artırmak, uluslararası alanda markalaşmalarını sağlamak, birlikte hareket edebilme kabiliyetlerini artırmayı hedefleyen proje çerçevesinde ilk olarak firmaların ihtiyaç analizleri yapılacak. Firmaların röntgeninin çekileceği ihtiyaç analizi çalışması çerçevesinde tüm firmalarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilip, anket yapılacak. Firmalar, her yönüyle değerlendirildikten sonra ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek. Tüm bu çalışmaların tamamlanmasının ardından firma temsilcileri birlikte belirledikleri hedef pazarlara giderek, uluslararası mermer alıcıları ile görüşmeler gerçekleştirerek, iş bağlantıları kurmaya çalışacak. Daha önce tamamlanan ve sürmekte olan projelerin bölge ihracatına olan katkısı göz önüne alındığında bu projenin de Batı Akdeniz ihracatının artmasında önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Öte yandan firmalar, Ekonomi Bakanlığı destekleriyle uluslararası arenada gerçekleştirecekleri pazarlama faaliyetlerinde büyük avantaj sahibi oluyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir