ATSO’dan E-Ticaret Seferberliği

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Avrupa Birliği işbirliğinde hayata geçirilen “E-ticarete İlk Adım Programı” başlangıç toplantısı Akra Otel’de yoğun bir katılımla gerçekleşti. Program kapsamında Global Dönüşüm Kurucusu Başar Ceylan, Hepsiburada Satış Geliştirme Müdürü Ziya Kızıltan, N11 Lojistik ve Bölge Yönetimi Direktörü Ramazan Altınay, Gittigidiyor Satıcı Gelişimi Müdürü Görkem Öztürk’ün yanı sıra, e-ticaret yapan Antalya firmalarının yöneticileri Enis Erdal (BalonPark), Fırat Hisarkaya (Kozmodi), Kerim Erüst (Mutlu Sebzeler), Teyfik Yalçın (Pagoda) tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bu yıl Antalya 4.0 çalışmasını başlattık ve bu çalışma sonucunda da Antalya Büyük Veri ve Yapay Zeka merkezi kurulması hedefini gündeme getireceğiz. 2019’da Dijital cadde ve dijital işletme konularını konuşacağız. Antalya 4.0 projelerimizin bir ayağını da E-Ticaret ve E-İhracat oluşturmaktadır ve bu konuda çalışmaya ısrarla devam edeceğiz” dedi.

Ekonominin ve şirketlerin durgunluktan çıkmasının yolunun yenilik yapmak olduğunu vurgulayan Davut Çetin şöyle konuştu:

“Bir yol tıkandığı zaman gerekirse yeni bir yol açmak zorunludur. İşte yenilik, dijital dönüşüm ve e-ticaret ekonomide tıkanmaya karşı yeni bir yol açmak demektir. Zaten veriler de bu konuda yeterli bilgiyi vermektedir. Verilere göre bu yıl normal perakende satış hacmi azalırken, internet üzerinden yapılan satışlarda satış hacmi artışı %17’dir.

Bu söylediğim reel satış hacmidir, parasal olarak buna fiyat artış hızını da eklemek gerekir. Parasal olarak ortalama yıllık büyüme %29’dur. 2016 ve 2017 arasında %32 artışla 42 milyar liraya çıkılmıştır. Bu yıl cironun 55-60 milyara ulaşması muhtemeldir.

2017’de e-ticaretin payı %4’ü aşmıştır, bu yıl %5’e yaklaşacaktır, bu oranın giderek daha hızlı artacağını bekleyebiliriz.”

Bu çağda e-ticaret otoyol demektir

Türkiye’de internet ödemelerine güvensizlik yüzünden, on-line ticaret kullananların oranının halen yüzde 50’nin altında olduğuna değinen Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin’deki oranlara gelmek zaman alır, fakat Almanya gibi %10 pazar payı oranlarına çıkmamız uzun zaman almayacaktır. Yüzde 10 pazar payı demek, giyim gibi sektörlerde %30-40 pazar payı anlamını ifade edecektir. Gıda perakendesinde de online ticaretin giderek artacağına inanıyorum. Bu nedenle 2 -3 yıldır, e-ticaret ile ilgili her toplantımızda artık her üyemizin elektronik dünyada yer alması gerektiğini söylüyorum. Bu çağda e-ticaret otoyol demektir, otoyol dururken, eski yollardan gitmek, ilçe ve köy yollarından gitmek elbette mümkündür, romantiktir, fakat ancak niş ürünlerde yapılabilir, iş hayatında ilerlemek içinse otoyolu kullanmak gerekir.

Dijital ekonomi geleneksel toptancılığı, bayilik sistemini değiştirmektedir. Oto alım satımı giderek online pazar yerinde yapılacaktır. Eski manavların yerini elektronik manavlar çoktan almaya başlamıştır. Yakında 3 boyutlu yazıcılar daha fazla yayılacaktır ve insanlar evlerinde üretim yapar hale geleceklerdir. Bu büyük dönüşümün farkında olmalıyız.”

20 girişimciye danışmanlık

ATSO “E-ticarete İlk Adım Programı”nın üç etkinlik grubundan oluştuğunu belirten Davut Çetin, “Bunların birisi farkındalık etkinlikleridir, ikincisi eğitim etkinlikleridir, üçüncüsü ve en önemlisi ise danışmanlık hizmetidir. Yani kamuoyuna dönük e-ticaret konferanslarımız, bugün yaptığımız gibi devam edecektir. Bu etkinliklerde sektörün en büyükleri Türkiye’de e-ticareti konuşacaktır. İkinci etkinliğimizde e-ihracat ve B2B E-ticareti ele alınacaktır. Nihai aşamada ise 20 girişimciye danışmanlık verilerek, e-ticarete ve ihracata başlamalarına destek olunacaktır. Gördüğünüz gibi yalnızca konuşmakla bırakmıyoruz, üyelerimize birebir destek olarak, dijital çağa geçmelerine yardım ediyoruz.

Burada şunu da ifade etmek isterim.

Biraz önce söylediğim gibi e-ticaret aslında büyük dijital dönüşümün bir parçasıdır. Büyük resmi herkes görmelidir. Dünya yeni ve büyük bir teknolojik değişimi yaşamaktadır. Biz bu değişime Antalya’yı hazırlamak için Büyük veri ve yapay zeka merkezi kurulmasını öneriyoruz. Turizm, ticaret ve tarım sektörlerinde de bu değişim hayati bir önem taşımaktadır. Bu gerçeğe rağmen Türkiye’de kamuoyunun teknolojik dönüşüme yeterince odaklandığını söyleyemeyiz. Medyamız, televizyonlar bu konuları haber başlıklarıyla, kısa röportajlarla geçiştirmemelidir. Medya bilgi üretim ve bilgi aktarım yeridir ve bilime, teknolojiye, eğitime dönük yayınlar artmalıdır” dedi.

N11’i ziyaret eden iller arasında Antalya 5’inci

Toplantıda Global Dönüşüm Kurucusu Başar Ceylan, Hepsiburada Satış Geliştirme Müdürü Ziya Kızıltan, N11 Lojistik ve Bölge Yönetimi Direktörü Ramazan Altınay, Gittigidiyor Satıcı Gelişimi Müdürü Görkem Öztürk’ün yanı sıra, e-ticaret yapan Antalya firmalarının yöneticileri Enis Erdal (BalonPark), Fırat Hisarkaya (Kozmodi), Kerim Erüst (Mutlu Sebzeler), Teyfik Yalçın (Pagoda) tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Hepsiburada Satış Geliştirme Müdürü Ziya Kızıltan, 4 yıl önce ürün sayılarının 500 bin olduğunu belirterek, “Ürün sayımız 10 milyonu geçmek üzere. E-ticaret dünyada yılda yüzde 32 büyüyor. Ticaretin geleceği buraya doğru gidiyor. Ne iş yaparsak yapalım, işi bir şekilde e-ticarete bağlamak gerekiyor. E-ticaretin perakendeye oranı Türkiye’de yüzde 3,5 iken, bize en yakın ülkelerde bu oran yüzde 5-6 oranında” dedi.

N11 Lojistik ve Bölge Yönetimi Direktörü Ramazan Altınay da sunumunda 2017 yılında aylık 24 milyon tekil kişinin sitelerini ziyaret ettiğini belirtirken, Antalya’nın N11.com sitesini ziyaret eden iller arasında 5’inci sırada olduğunu söyledi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir