ATSO Başkanı Davut Çetin; Seçimlerin Ertelenmesi Şık Olmadı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısında Oda faaliyetleri ve ekonominin yanı sıra, kent ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan ATSO Başkanı Davut Çetin, Oda seçimlerine 2 hafta kala, Oda ve borsa seçimlerinin Bakanlar Kurulu kararıyla Nisan 2018’e ertelenmesinin şık olmadığını söyledi.

Davut Çetin, “Cumartesi günü Oda ve borsa seçimlerinin Nisan ayına ertelendiğini öğrendik. Birkaç gün önce Ankara Ticaret Odası seçimi ertelendi, sonra İstanbul Ticaret Odası seçiminin ertelenmesi söz konusu oldu. En sonunda bütün seçimler 6 ay ertelenmiş oldu. Basında muhtelif nedenler yazıldı. Ne olursa olsun, iki hafta kala böyle bir değişiklik şık olmamıştır” dedi.

Kuralların, geleneklerin bu kadar sık değişmemesi gerekir

Ertelemenin sorun yaşanan oda ve borsalarla sınırlı kalması gerektiğini ifade eden Davut Çetin şunları kaydetti;

“Kuralların, geleneklerin bu kadar sık değişmemesi gerekir. Ankara, İstanbul gibi odalar en büyük odalardır, kurumsallaşma süreçlerini bitirmiş olması gereken odalardır. Bizler buranın tapu sahibi değiliz, kurumlarımız şahıslara bağlı değildir. Bir işadamı için bu görevler bu kadar mücadele ve gerilim konusu olmamalıdır. Hepimizin asli işi üretim ve ticarettir.

Ülkemizin bu kadar çekişmeyi kaldıracak hali yoktur. İşadamları ekonomide reformlar bekliyor, ülkenin yatırıma, istihdama ihtiyacı var. Koyun can, kasap mal derdinde dedirtmemeliyiz. Hiç birimiz vatanı ben kurtarırım, başkası kurtaramaz deme hakkına sahip değildir.

Bu ertelemenin tek bir olumlu yönü olabilir. Komitelerimiz seçim enerjisini birkaç ay sektörel çalışmaya dönüştürürse, çok daha başarılı çalışmalar yapabiliriz. Bunun için sen-ben çekişmesini bir kenara bırakalım ve görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeye bakalım. Şahsi çekişmelerle görevlerimizi aksatamayız. Kurumsal sorumlulukla el ele vereceğiz ve birkaç ay seçim konularını unutup birlikte çalışacağız. Antalya’nın bizim seçim işlerimizle zaman kaybetme lüksü yoktur.

Birbirimizi kırmayalım, incitici söz ve tutumdan kaçınalım. Bazen bir söz alınıp, hiç ilgisi olmayan noktalara çekilebiliyor. Ayrıca, hepimiz her zaman birbirimizin yüzüne bakacağız. Cenaze törenlerinde bir araya geleceğiz. Ülkede, Antalya’da birlik ve beraberliği sağlamanın yolu, önce buradaki birlikteliğimizden geçmektedir.”

 

Oda ve Borsa Seçimleri Nisan 2018’e Ertelendi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir