Antalya’ya Gelen Ziyaretçi 8 Ayda 11 Milyonu Geçti

2023 yılı Ocak-Ağustos aylarında Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yaklaşık % 20 oranında artış gösterdi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu turizm verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Antalya gelen ziyaretçi bakımından ön görümüze paralel bir artış gösterdi. Ana pazarlarımızdan olan Rusya Federasyonu geçen yıla göre % 32,5 oranında büyüyerek en yüksek pazar payına sahip milliyet oldu. Rus vatandaşları tüm olumsuz koşullara rağmen en fazla tercih ettiği tatil noktası Antalya oldu. Bir diğer büyük hacimli kaynak pazarımız olan Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı 2 milyonu aşarak geçen yıla göre % 17,3 büyüme gösterdi. Almanya dünyada sayı ve harcama bakımından en büyük hacme sahip kaynak pazarlardan birisi durumunda. Bu pazardan daha yüksek beklentilerimiz var.

İngiliz turistte rekor

Türkiye talebinin özellikle kış döneminde daha da artacağını bekliyoruz. Birleşik Krallık 1 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısı ile Antalya için tüm zamanların rekorunu kırdı ve geçen yıla göre yaklaşık % 15 oranında büyüdü.

Polonya, büyük potansiyel barındıran önemli bir kaynak, yükselişini beklentimiz doğrultusunda geçen yıla göre yaklaşık % 40 oranında artırarak milliyet pazar payında 4. sırada yer aldı. Savaş nedeni ile büyük kayıp yaşadığımız Ukrayna da büyüme trendine girerek % 100’ü aşan talep ile 10. sırada yer aldı.

Kış döneminde de geçen yıla göre artış sürecinin devam etmesini bekliyoruz. Çalışmalarımız, turizm hareketlerinin 12 ay talep eğrisinin orantılı şekilde devam etmesi yönünde sürmektedir” dedi.

Kaynak: AKTOB Bülten

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com