Antalya’ya Çevreci Otogar

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ömrünü tamamlamış otogarın yerine Döşemealtı’nda elektriğini güneşten üreten, son derece çağdaş ve güzel bir otogar yapacaklarını söyledi. Türel, İmar planı değişikliklerinden sonra birkaç ay içinde hem yeni otogar projesini hem de eski otogar alanı satışı ile ilgili ihaleleri gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. 

Büyükşehir Belediyesi Meclisi olağanüstü toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, daha önce planlaması yapılan otogar alanıyla ilgili bazı teknik eksikliklerin tamamlanmasının görüşüldüğü gündem maddesinde yeni otogar projesiyle ilgili bilgi verdi. Başkan Türel, “Buradaki amacımız Antalya’ya artık ömrünü tamamlamış otogarının yerine fevkalade çağdaş güzel yeni bir otogar yapmak. Antalya’da artık kent trafiğine girmeden, varyantı yokuşunu inip çıkmadan ve 4. etap raylı sisteme de bağlanmak suretiyle fevkalade kolay ulaşımını sağlayacak bir noktada yeni bir otogar yapılması taahhütlerimizin içerisindeydi. Bu konuyu her zaman dile getirdik” dedi.

ÇEVRECİ PROJE

Yeni otogar projesinin tamamlandığını belirten Türel, şu bilgileri verdi: “Orta Doğu Teknik Üniversitesinden çok kıymetli bir mimar Prof. Dr. Abdi Güzel hocamızın çizdiği bir proje. Enerjisini güneşten üreten ve doğal ışıktan yararlanan, atık suları yeşil alan sulamasında kullanılan, iç bahçesiyle adeta iklimsel bir konfor sağlayan, soğutma ve ısıma maliyetlerini bu nedenlerle minimum değerlere indiren, çift kabuklu olması nedeniyle iklime duyarlı ve güneş denetimi sağlayan, düzayak kullanıma olanak tanıyan engelli ve yaya dostu bir proje. Elbette ki artık ilerleyen teknolojik süreçte bu gibi toplumun kullandığı binalara teknolojinin elbette ki son gelişmelerinden istifade etmek hepimiz için öncelik.”

MODERN MİMARİ

Geçmişte yapılan otogarın ömrünü tamamladığına dikkati çeken Başkan Türel, “Belki 20-30 yıl sonra yeni otogar projemiz de eskiyecek ve yerine yenisi düşünülecek. Lokasyonlar belki yeniden değişikliğe gitmek durumunda bırakılacaktır. O yüzden şimdi günün çağdaş ve modern şartlarına uygun bir mimariyle Antalya’mızı yenilemeye çalıştığımız gibi otogarımızı da yenilemeye çalışıyoruz. Otogarımızı Döşemealtı’ndaki alana taşıyorken, otogar alanını Döşemealtı Belediyemizle yaptığımız bir protokolle temin ettik Büyükşehir Belediyesi olarak ve Döşemealtı Belediye Başkanımıza da bu kapsamda teşekkürlerimi iletiyorum. Elde edilen bu alanda şimdi projemizi uygulamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

BELEDİYEYE KAYNAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel şöyle devam etti: “Bu projenin uygulanması ve yeni otogar alanının bitmesiyle birlikte de Anadolu Kavşağı üzerindeki eski otogar alanının Büyükşehir Belediyesi’nin yapacak olduğu yatırımlara bir kaynak yaratması açısında da değerlendirilmesi, verimli bir belediyecilik açısından gereklidir. Burada önemli olan husus Büyükşehir Belediyesi’ne kaynak oluşturacak bir düzenlemeyi yerine yeni bir otogar alanı da muadil olarak koymak suretiyle yapıyoruz. Aksi takdirde yapmış olduğumuz plan değişikliği doğru bir plan değişikliği olmazdı. Çünkü bu gibi topluma açık toplumun kullandığı hizmetler hususunda bir yerden bir plan değişikliği ile bir fonksiyonu kaldırıyorsanız eşdeğer bir yerde aynı fonksiyonu mutlaka değerlendirmeniz gerekir. Bunu da bu kapsamda yapıyoruz.”

İŞTE YENİ OTOGAR PROJESİ

Antalya Merkez Otobüs Terminali Projesi Antalya Şehir Merkezi Kuzey girişinde, Döşemealtı ilçe sınırlarında 100 bin metrekarelik alan üzerine planlandı. Projede terminal hizmetleri, çocuk alanları, alışveriş ve yeme-içme alanları, yönetim birimleri, konaklama bölümü, dinlenme ve bekleme alanları, teknik alanlar, araç alanları (terminal bölümü, otopark alanı, araç yıkama alanı, araç bakım alanı, araç bekleme alanı, akaryakıt istasyonu) yer alıyor. Antalya Merkez Otobüs Terminali yerel bağlamı ve güncel mimariyi birlikte yorumlayan çağdaş bir ulaşım yapısı olarak tasarlandı. İç mekan tasarımı ve zengin sosyal donatıları ile özelleşen yapının içinde su ve yeşil peyzajdan oluşan iklim denetimli bir iç avlu ile doğal havalandırma, gün ışığı, park ve gezinti alanı sağlandı. Kendi enerjisini üreten, doğal havalandırma ve gün ışığı imkanlarına sahip, yapım kolaylığı ve işletim ekonomisi açısından verimli, Antalya’nın doğası ve denizine gönderme yapan ‘yeşil’ ve ‘su’ ögelerini içinde barındıran terminal binası, mekânsal akışkanlığı ve zenginliği ile kullanıcılarına yapı içinde rahat hareket edebilecekleri bir ortam sunuyor. Alternatif dinlenme ve vakit geçirme olanakları ve destek hizmetleri ile olumlu ve keyifli seyahat deneyimleri yaşatmayı hedefliyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir