Antalya’nın En Güzel Vitrinini Yapan İşletmeye 10 Bin Lira Ödül!

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Alışveriş Günleri kapsamında düzenlenen “Vitrin Yarışması”nın 7 Eylül’de sona ereceğini kaydetti.

“Vitrinler kent kültürünün sembolleridir, kent estetiğinin bir parçasıdır” diyen ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bir kentte işyerlerinin, mağazaların vitrinleri ticaretin kalitesinin önemli bir unsurudur. Vitrinler kent kültürünün sembolleridir, kent estetiğinin bir parçasıdır.

Maalesef Antalya ticaretinde bu konuyu çok ihmal ettik. Dünya’nın önde gelen alışveriş merkezlerinde vitrin düzenlemelerine özel yatırımlar yapılıyor. Ürünler sanatsal bir tasarımla sunuluyor.

Dünya’nın en ünlü caddeleri vitrinleri ile sanat galerisi gibi

İnsanlar da o vitrinleri seyrediyor, vitrin fotoğrafı çekiyor. Dünya’nın en güzel alışveriş caddeleri, vitrinleri ile adeta bir sanat galerisi ambiyansı sunuyorlar. Bu tasarımlar caddelere renk ve ruh katıyor. Hatta lüks alışveriş caddelerine, o vitrinlere gidemeyen insanlar için yazılımlar yapılıyor, insanlara internet üzerinden sanal gerçeklik ile bu vitrinleri görme imkânı sunuluyor.

Dünya akıllı vitrinleri, biz tabela büyüklüğünü konuşuyoruz

Teknolojideki müthiş gelişme vitrin tasarımlarına bile yansımış durumda. Artık teknolojik, dijital akıllı vitrinler dönemi başlıyor, dünya bunları konuşuyor.

Bizdeyse halen tabela büyüklüğü, totem büyüklüğü yarışı var, ama vitrinin adı bile yok. Vitrin ve tabela özensizliği ticarette kaliteyi düşüren, kent estetiğini bozan, kent cazibesini olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Türkiye’nin vitrini de Antalya

Antalya’ya gelen milyonlarca turist, bu kentin caddelerine, ticaretinin yapısına, sosyal kültürüne bakarak Türkiye’nin geneli hakkında yargıya varıyorlar. Bu fikirlerini de ülkelerine döndüklerinde paylaşıyorlar. Yani bir bakıma Antalya da Türkiye’nin vitrinidir. Bu nedenle bizim Antalya olarak ülkemize karşı da sorumluluğumuz var. Antalya gibi bir turizm kentinde bizim hiçbir alanda özensiz olma lüksümüz bulunmuyor.

Son başvuru tarihi 7 Eylül

Biz, Vitrin Yarışması ile bu farkındalığı artırmak istiyoruz. Yarışma kapsamında vitrindeki ışık düzeni, vitrinde kullanılan tema, yaratıcılık, renk tasarımı gibi kriterler doğrultusunda konunun uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından değerlendirme yapılacak.

Başvuruları 7 Temmuz itibariyle almaya başladık. Son başvuru tarihi 7 Eylül.

Yarışmada dereceye giren birinciye 10.000.-TL., ikinciye 7.500.-TL., üçüncüye 5000.-TL. ve iki katılımcıya da mansiyon olarak 1.000’er TL. para ödülü verilecek. Böylece güzel vitrinlere hem maddi hem de manevi anlamda önemli bir teşvik vereceğiz.

‘Ben vitrinim ile fark yaratıyorum, kent estetiğine ve ticaretine katkı koyuyorum’ diyen bütün ATSO üyelerini bu yarışmaya kayılmaya davet ediyorum.”

Vitrin yarışması başvuruları hakkında detaylı bilgi ATSO internet sayfasından ya da ATSO Meslek Komiteleri Müdürlüğü’nden edinilebiliyor.

 

Bilgi için:

http://www.atso.org.tr/detay/2/2/1/5555/en-guzel-vitrin-yarismasi.html

 

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir