Antalyalı Gıdacılar “Kümelenerek” Dubai’den Maldivler’e Yeni Müşteriler Kazandı

Ekonomi Bakanlığı tarafından “İyi Uygulama Örneği” olarak gösterilen ‘’ATSO Gıda Kümesi: Antalya Gıda Sektörünün Yurtdışında Rekabet Potansiyelinin Arttırılması Projesi’’ kapanış toplantısıyla sona erdi. ATSO Başkanı Davut Çetin, 2014-2017 yılları arasında gerçekleştirilen proje sayesinde Antalya’daki gıda firmalarının yurt dışında yeni pazarlara açılma imkânı yakaladığını söyledi.

Davut Çetin, “Antalya’da et ve süt ürünleri, şekerleme ürünleri, baharat ve kuruyemiş, kuru bakliyat, meyve suyu, konserve ürünleri, gıda soğutma sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların yurtdışı pazarlara açılmalarını sağlamak, yurtdışı pazarlarda rekabet etme gücünü arttırmak, ihracat odaklı büyümeyi sürdürmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz ATSO Gıda Kümesi Projesi’nin giderlerinin yüzde 75’i T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklendi. Yüzde 25’lik kısmı ise projede yer alan firmalar tarafından karşılandı.

2014 yılında başladığımız projede ilk olarak bir ihtiyaç analizi ve iki adet eğitim çalışması tamamlandı. Yurtdışı pazarlama aşamasında ise 6 adet organizasyon düzenlendi. Firmalarımız Rusya – Prodexpo Gıda Fuarı, Almanya- Anuga Gıda Fuarı, Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai Gulfoood Fuarı, ABD – Summer Fancy Food Fuarı, Fransa – SİAL Gıda Fuarı, Japonya- Foodex Gıda Fuarı’na katılarak dünyanın dört bir yanından sektör temsilcileri ile yeni işbirliği imkânları ve ihracat olanakları yakaladı. Geldiğimiz noktada tüm firmalarımız ihracat yapar duruma gelmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Bütün bu başarılı çalışmaların bir göstergesi olarak ATSO Gıda Kümesi Projesi, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2016 yılında ‘İyi Uygulama Örneği’ ödülüne layık görüldü” dedi.

ATSO’nun Gıda’nın yanı sıra Yapı ve Tarım sektörlerinde de UR-GE ve Kümelenme Projeleri olduğunu belirten Davut Çetin, talep gelmesi halinde yeni UR-GE Projeleri yapabileceklerini bildirdi.

ATSO Yeni Pazarlarla Buluşturdu

ATSO Gıda Kümesi Projesi’ne katılan firmaların yöneticileri yaptıkları değerlendirmede; ATSO Gıda Kümesi sayesinde yeni pazarlarla buluşma fırsatı yakaladıklarını ifade ederek, “Dünyanın her yerinden birçok kardeş firmamız oldu. Dubai’den Maldivler’e yeni müşteriler kazandık. Proje sayesinde ihracat yapmayı öğrendik, ihracat pazarlarımızı genişlettik.

Dünya ile kendimizi karşılaştırma fırsatı yakaladık. İhracatın neresindeyiz, eksiklerimiz, artılarımız neler bunları gördük. ATSO Gıda Kümesi Projesi’nin en büyük artılarından biri Antalya firmaları olarak ekip ruhu kazanmamız ve yakaladığımız sinerji oldu. Birbirimiz ile sadece dış pazarda değil, iç pazarda da işbirliği yapıyoruz. Biz iyi bir takım olduk, birlikte hareket etme ruhu bizi daha iyi yerlere taşıyacaktır” ifadesini kullandı.

PROJEDE YER ALAN KATILIMCI FİRMALAR:

 • ANTALYA YENİGÜN GIDA
 • BAHAR TAVUKÇULUK
 • BGS BURHANLAR GIDA
 • D2 GIDA PAZ. TUR. TİC.
 • EKİCİLER SÜT GIDA
 • H.A.S. DORSE
 • KAMAŞ KURUYEMİŞ
 • ÖRSOĞLU TUR. TİC. SAN.
 • PRENSES GIDA SAN.
 • SMS ERSANLAR TARIM
 • YÖRÜKOĞLU SÜT VE ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com