Antalya, Yolcu Sayısını En Fazla Artıran Havalimanı Oldu

Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI); Nisan – Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrek ve 2018 yılının ilk yarısına ilişkin istatistikleri yayımlandı. Avrupa’daki tüm havalimanlarının yolcu sayılarına ilişkin artış verileri içeren rapora göre, İstanbul Atatürk, Antalya, Sabiha Gökçen ve Esenboğa havalimanları yükselişini hız kesmeden sürdürüyor. 25 milyondan fazla yolcu kapasitesine sahip 1. Grup Havalimanları içinde haziran ayında yolcu sayısında yüzde 28 artışla Antalya Havalimanı, Avrupa’da birinci sırada yer aldı. Haziran ayında Esenboğa Havalimanı ise 10-25 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanları kategorisinde yüzde 17 artışla üçüncü oldu.

2018’in Nisan-Haziran dönemine ilişkin ikinci çeyrek rakamlarına göre de, Antalya Havalimanı yüzde 27.8 ile ilk sırada yer alırken, Esenboğa havalimanı yüzde 19.5 ile kendi kategorisinde ikinci sırada yer aldı. İlk yarıyıl istatistiklerine göre de Türkiye havalimanları, Avrupa’da yolcu sayısını en fazla arttıran havalimanları oldu.

Rapora göre altı aylık dönemde 1. grup havalimanları içinde Antalya Havalimanı yüzde 25,2 artışla birinci, İstanbul Atatürk Havalimanı yüzde 12.9 artışla ile ikinci, Sabiha Gökçen Havalimanı ise yüzde 12.4 artışla üçüne” oldu. İkinci grup havalimanları içinde Esenboğa Havalimanı ise yüzde 29,6 gibi rekor artış ile ilk yarıda yolcu sayısını en fazla artıran havalimanı oldu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir