Antalya’da Sebze ve Meyve Fiyatlarına Bir Hal’ler Oldu!

Antalya Toptancı Hali’nde fiyatları Antalya Turizm Tedarikçileri Derneği belirlemeye başladı. Tarımın başkentinde sebze meyve fiyatları İstanbul ve Ankara’nın üzerine çıktı.

Türkiye’nin en büyük turizm destinasyonu Antalya bölgesinde, konaklama sektörü, başta tarım sektörü olmak üzere pek çok sektörün en önemli tedarikçisi konumunda. Antalya bölgesinde üretilen yaş sebze ve meyvenin de büyük bölümü iç pazara ve otellere satılıyor.

Türkiye’nin meyve sebze ambarı durumundaki Antalya Toptancı Hali’nde son günlerde ilginç şeyler yaşanıyor. Türkiye’nin turizm başkenti’nde faaliyet gösteren oteller, Türkiye’nin tarım başkentinde en pahalı sebze ve meyveyi satın alıyor. Garip değil mi?

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Antalya Toptacı Hali’ne kısa bir süre öncesine kadar fiyatları komisyoncuların fiyatları üzerinden Belediye belirliyordu. Belirlenen fiyatlar günlük olarak belediyenin resmi internet sitesinden yayınlanıyordu. 3 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sebze meyve fiyatlarının yayını durduruldu.

Edindiğimiz bilgiye göre 3 Temmuz’dan itibaren Antalya Toptancı Hali’nde fiyatları Antalya Turizm Tedarikçileri Derneği belirlemeye başladı. O tarihten itibaren Antalya’daki otellerin aldığı ürünlerin fiyatları da diğer illerdeki Haller’e göre artışa geçti.

Antalya bölgesindeki oteller, Antalya Turizm Tedarikçileri Derneği’nin sebze ve meyvelerin fiyatını yüksek belirlemesinden şikayetçi.

İstanbul, Ankara ve İzmir hal verileri incelendiğinde, Antalya’dan bu büyük illere gönderilen bir çok ürünün fiyatının Antalya’dan daha pahalı olduğu görülüyor. Ayrıca patates ve soğan gibi ortak üretim noktalarından tedarik edilen ürünlerin bile Antalya listelerinde diğer illere göre yüzde 100’ün üzerinde pahalı olması dikkat çekiyor.

Domates üretim merkezi Antalya’da Hal’de domates 8.90 iken, İstanbul Hali’nde 3 liradan, Ankara Hali’nde 5 liradan, İzmir Hali’nde 4.5 liradan satılıyor.

Salkım domates Antalya Hali’nde 10.5 liradan satılırken, İstanbul’da 5.5 liradan işlem görüyor.

Yine Antalya’da üretilen sivri biber Antalya Hali’nde turizmcilere 5.80 liradan satılırken, İstanbul Hali’nde 3.5 lira, Ankara Hali’nde 2.80 lira, İzmir Hali’nde 3.5 liradan pazarlanıyor.

Sadece bu üç üründeki rakamlar bile Antalya Hali’nde yaşananları ortaya koyuyor.

Tüccarlar otellere sattıkları sebze ve meyvelere bu fiyat listesi üzerinden fatura düzenliyor.

Reel fiyatlar tedarikçileri, TUTED fiyatları ise turizmcileri üzüyor

Görüştüğümüz bazı otel yöneticileri konuyla ilgili şunları anlatıyor;

“3 Temmuz 2018 tarihinden beri Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Müdürlüğü www.antalya.bel.tr’de yayınladığı “Günlük Hal Fiyat Listesi”ni yayınlamıyor.

Öte yandan Antalya Hal Fiyat Listesi o tarihten bu yana günlük olarak Antalya Turizm Tedarikçileri Derneği (TUTED) sitesi www.antalyatuted.org.tr’de yayınlanıyor.

Belediye yetkilileri, otellerin yüksek iskontalarla tedarikçilerden mal aldığını belirterek, bu yüksek oranlar karşısında iflasların yaşanacağını, ayrıca kendilerinin bu iskontalar karşısında neye göre fiyat belirleyeceklerini bilmediklerini ve piyasanın da net olmadığını öne sürerek, bu yıl için liste çıkartmayacaklarını ifade ediyorlar.

Görünen o ki yıl sonuna kadar tüm Antalya bölgesi otelleri TUTED listelerine mahrum bırakılmış.

Geçtiğimiz günlerde AKM’de Otel Satın Alma Müdürleri ve Eğitim Derneği (OSMED) öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile bir toplantı yapıldı. Turizmciler, TUTED liste fiyatlarının yüksek olduğu ve gerçeği yansıtmadığı, Büyükşehir Hal Müdürlüğü’nün de bu duruma sessiz kaldığı yönünde şikayetlerini aktardı. Belediye ise kendilerinin bu yüksek iskontalar nedeni ile arada kalarak sorunu tedarikçilerle turizmcilerin karşılıklı çözmeleri gerektiğini ifade etti. Burada Belediye yetkililerinin şöyle haklı bir yanı var; bu yüksek iskontalar olduğu sürece kendilerinin hiçbir şekilde reel bir fiyat belirleme şansları olmayacaktır. Reel fiyatlar tedarikçileri, TUTED fiyatları ise turizmcileri üzmektedir.”

OSMED temsilcileri önümüzdeki günlerde Belediye Hal Müdürlüğü’nün katılacağı bir toplantı ile TUTED yetkilileri ile bir araya gelecek. Turizmciler bu toplantıdan çok umutlu olmadıklarını, yıl sonuna kadar sorunun devam edeceğini düşündüklerini ifade ediyorlar.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir