Antalya’da Satılık Konut Fiyat Artışı Türkiye Ortalamasını Üçe Katladı

Türkiye’nin en çok ilana sahip emlak sitesi Hürriyet Emlak, Antalya’da düzenlediği basın toplantısında Antalya emlak piyasası ile ilgili önemli veriler paylaştı. Antalya’daki satılık konut fiyatlarındaki yüzde 19’luk artışın Türkiye ortalamasının üç katı olduğuna dikkat çeken Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik: “Antalya artık bizim stratejik kalelerimizden biri” dedi.

Türkiye’nin en çok ilana sahip emlak sitesi Hürriyet Emlak, Emlak piyasasındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere Antalya basını ile bir araya geldi. Ramada Plaza Otel’de düzenlenen basın toplantısında, aynı zamanda Antalya’nın emlak piyasasıyla ilgili veriler paylaşıldı. Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Emlak Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Ayanoğlu, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş ve Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay katıldı.

Antalya emlak piyasası rekor peşinde

Toplantıda, turistik tesisleri, muhteşem denizi ve antik yapıları ile gerçek bir cazibe merkezi olan Antalya’nın aynı zamanda ülkemizin en kalabalık beşinci ili olduğuna dikkat çekildi. Toplantının açılışında konuşan Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, sanayinin ve tarımın da gelişimiyle birlikte kentin her geçen gün daha fazla göç aldığı, buna bağlı olarak da konut projelerinin sayısının arttığını belirterek bunun da firmaların ve yatırımcıların ilgisini arttırdığını söyledi. Bu ilginin konut fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğine dikkat çeken Çelik şöyle devam etti,: “Antalya bu gelişmelerin ışığında artık bizim stratejik kalelerimizden biri. Hürriyet İcra Kurulu Başkanımız Çağlar Göğüş’le birlikte Antalya’ya gelerek bizzat sahaya dokunmak istedik. Antalya, emlak sektörünü yönlendiren büyük, aynı zamanda da büyümeye açık bir şehir. Türkiye’deki en kutsal yatırım ‘ev’ yatırımı olduğu için biz de hem alıcılar hem de satıcılar açısından mümkün olduğunca güvenilir bir sistem sunmaya çalışıyoruz.”

Türkiye’nin en çok ilana sahip emlak sitesi Hürriyet Emlak, Antalya genelinde satılık konut fiyatlarının son bir yılda ortalama yüzde 19 arttığını ortaya koydu. Türkiye genelinde ise satılık konut fiyatlarının son bir yılda ortalama yüzde 6 oranında arttığı açıklandı. Antalya’daki artış oranının Türkiye ortalamasını üçe katladığı, il genelinde satılık konut metrekare ortalama fiyatlarının ise Ocak 2017’de bin 860 TL iken, Ocak 2018’de bu rakamın 2 bin 212 TL’ye yükseldiği belirtildi. Emlağın amortisman (geri dönüş) süresinin de 23 yıl olarak saptandığı kaydedildi.

Antalya’nın en değerlisi Alanya

Hürriyet Emlak verilerine göre, Antalya’nın popüler ilçelerinde fiyat artışları yüzde 18’e kadar ulaştı. Alanya, satılık konutta yüzde 18 fiyat artışıyla bu ilçeler arasında ilk sırada yer aldı. Alanya’yı yüzde 13 artışla Konyaaltı takip ederken, Kemer, Muratpaşa ve Kepez de en çok değerlenen ilçeler arasında yer alıyor.

Metrekare ortalama fiyatlarına göre, Alanya’da 100 metrekare büyüklüğünde bir evin ortalama fiyatı 210 bin TL olarak görülüyor. Konyaaltı’da aynı büyüklükte ev ortalama 275 bin TL iken, Kemer’de bu ortalama 254 bin TL olarak seyrediyor.

Antalya’da en çok değerlenen ilçeler

Ocak 2017 Ort. m2 Fiyat Ocak 2018 Ort. m2 Fiyat Yıllık Değişim

1. Alanya 1.780 TL 2.100 TL %18

2. Konyaaltı 2.440 TL 2.750 TL %13

3. Kemer 2.295 TL 2.549 TL %11

4. Muratpaşa 2.045 TL 2.245 TL %10

5. Kepez 1.512 TL 1.630 TL %8

“Canlanmayı turizme borçluyuz”

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Antalya’daki emlak piyasasının canlanmasını turizme borçlu olduklarını söyledi. Çelik, “Türkiye turizmi, 2018’e güçlü bir başlangıç yaparak eski günlerine dönüş sinyallerini vermeye başladı. Yurt içinde tatilcilerin en çok tercih ettiği illerden biri olan Antalya’da bu yılki rezervasyon oranları yüzde 30’un üzerinde arttı. Erken rezervasyonlar, turizmde nasıl bir yıl geçireceğimizin habercisidir. Alanya, Konyaaltı, Kemer gibi ilçelerdeki konutlarda yüzde 18’e varan fiyat artışları yaşanıyor. Bu canlanmada turizmin katkısı çok büyük” dedi.

“İşbirliği daha da derinleşecek”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Emlak Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Ayanoğlu, yılın ilk 2 ayında emlak piyasasından gelen haberlerin kendilerini son derece memnun ettiğini belirterek “İçinde bulunduğumuz tablo 2018 yılı adına bizi oldukça umutlandırıyor. Ancak yine de Antalya’nın bütününe baktığımızda, sahip olduğumuz potansiyelin hala altında olduğumuzu söylemeliyiz. Bu anlamda Hürriyet Emlak yöneticilerinin Antalya’ya gerçekleştirdiği bu ziyaret, bizler için son derece önemli. Emlakçılarımızın omuzlarında ciddi maliyetler var. Yakın gelecekte Hürriyet Emlak ile gerçekleştireceğimiz önemli işbirlikleri sayesinde emlakçılarımızı bu maliyetlerden büyük oranda kurtarmayı umuyoruz” dedi.

“Antalya için belirsizlikler ortadan kalktı”

Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş de Antalya’nın özellikle turizmde son derece kötü geçen 2 yıllık bir dönemin ardından güçlü toparlanma sinyalleri verdiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Bu yıl turizmin önündeki belirsizliklerin önemli ölçüde ortadan kalktığını söylemek mümkün. Antalya’da konut yatırımcılarının önünde büyük bir fırsat var. Özellikle Türkiye’deki pek çok şehirle kıyasladığımızda, Antalya’nın iç ve dış talebi rahatlıkla karşılayacak bir emlak altyapısı olduğunu söylemek mümkün. Bizler de Hürriyet Emlak ailesi olarak bu potansiyeli harekete geçirecek hazırlıklar içerisindeyiz. Antalya’daki emlakçılarımızın girdi maliyetlerini azaltacak yeni kampanyalar geliştiriyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde bu işbirliğinin Antalya emlak piyasasında fark edilebilir bir büyüklüğe ulaşacağını düşünüyoruz”

Konut satışında en büyük artış Antalya’da

Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay ise Antalya ekonomisinde itici gücün turizm ve emlak sektörü olduğunun altını çizdi. Bozay, “Antalya ekonomisi için en önemli konulardan biri emlak piyasasıdır. Bu piyasanın Antalya’da ciddi anlamda hareket kazandığını görüyoruz. Yabancılar İstanbul’dan sonra en çok Antalya’dan konut satın alıyor. TÜİK 2018 Ocak ayı verileri, bize yabancılara konut satışında en fazla artışın Antalya’da yaşandığını gösteriyor. Konut alımında Hürriyet Emlak’a büyük ilgi gösteriliyor. 1 milyona varan temiz ilanın yer aldığı platformumuzda, toplam trafiğimiz son bir yılda yüzde 28 artarken mobil uygulamada ziyaretçi sayısında bu artış yüzde 97 oldu. Önümüzdeki dönemde Antalya’daki iş birlikleriyle daha da büyüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir