Anadolu Bütün Renkleriyle YÖREX’te


Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, bugün 10’uncu kez ANFAŞ Fuar Merkezi’nde açıldı.

Seher Özen Karadeniz

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, bugün 10’uncu kez kapılarını açtı.

ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarda 5 gün boyunca yöresel ürün şöleni yaşanacak. Bu yıl fuara ilk kez 81 il katıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yöresel ürünleriyle fuarda yerini aldı. YÖREX’in açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı.  

Fuara, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, fuara katılan bazı il ve ilçelerin belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile ziyaretçiler katıldı.

Bakan Mustafa Varank’a Antalya lezzetleri ikram edildi.

Bakan Varnak; “Kalkınma önce yerelden başlar”

Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX)’nda konuşan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 10 yıldır kurumsallaşarak ve etkisini daha da arttırarak devam eden YÖREX’in, yöresel ürünlerinin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla bölgesel kalkınma politikalarına destek verdiğini söyledi. Türkiye’nin verimli toprakları, tarımsal ürün çeşitliliği ve kendine özgü iklim yapısı sayesinde zengin bir yöresel ürün potansiyeline sahip olduğunu belirten Bakan Varank, “Kalkınma önce yerelden başlıyor. Bizde bölgesel kalkınma politikalarımızda; yerel inisiyatiflerin oluşumuna imkân veren ve bölgelere göre en ideal şekilde farklılaştırılmış stratejileri izliyoruz. Bu manada, yöresel ürünlerin tespiti, standartlara uygun üretilmesi, ticarileştirilmesi ve nesiller boyunca aslına uygun şekilde korunmasını, yerel kalkınma açısından önemli buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Coğrafi işaretlerin yurt dışında da tescil edilmesinin, yöresel ürünlerin ihracatının artırılması açısından gerekli olduğunu belirten Bakan Varank, bunun için de Türk Patent’in, Avrupa Birliği Komisyonu ile iş birliği yaptığını söyledi. İlk aşamada sırada bekleyen 35 coğrafi işaretin, AB’de hızlı bir şekilde tescilini hedeflediklerini anlatan Bakan Varank, bu tesciller tamamlandığında hem ortadaki kötüye kullanımın engelleneceğini hem de ürünlerin kalitesinin gösterileceğini ifade etti.

Vali Karaloğlu; “YÖREX farkındalığı arttırdı”

Türkiye’nin 7 coğrafyasının renklerini ve lezzetlerini buluşturan YÖREX’in Antalya’nın ve Türkiye’nin büyük bir markası haline geldiğine vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “YÖREX fuarlarımız, Türkiye’de yerel ürünler ve coğrafi işaretler noktasında farkındalığın arttırılmasında önemli bir fonksiyon icra ettiği herkesçe malum. Coğrafi işaretli, ürün sayısında son 10 yılda 4 kat artış varsa ve daha çok coğrafi işaret meselesini konuşuyorsak bunda YÖREX dolayısıyla da Antalya’nın katkısı çok büyüktür. … Fuarımızın bereketli geçmesini, yerel ürünlerimizin markalaşması ve ticarileşmesinde önemli katkı sunmasını temenni ediyorum” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Ekonomik krizin çözümü Anadolu topraklarında”

YÖREX’in artık Türkiye’nin bir vitrini olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını, oda ve borsaların tescil ettirdiğini kaydetti. Yöresel ürünü sadece yurt içinde tescil ettirmekle işin bitmediğine değinen Hisarcıklıoğlu, “Yurt dışında da tescil ettirmek ve küresel pazarlara girmek de önemli. Şu ana kadar 3 ürünümüz Avrupa’da tescillendi. Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı. Diğer ürünlerimizin AB nezdinde tescili için de, TOBB, oda borsa camiası olarak çalışıyoruz. Bu kapsamda AB’de tescil bekleyen 15 ürünümüz var. Bunlar; Afyon, Antakya, Edremit, Giresun, İnegöl, Kayseri, Milas ve Taşköprü’den ayrıca, Antep, Aydın ve Malatya birer ürün için daha başvurdu. Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini, biz bilmezsek dış pazarlara hiç anlatamayız” dedi.

“Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor” diyen Hisarcıklıoğlu, “Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız, kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkın. Bakın peynire, bizde 200 çeşit peynir var. İtalya, Fransa, Hollanda, İsviçre’yi toplasan bu kadar çıkmaz. Ama ne yapmışlar, Rokfor, Çedar, Monterey, Mozeralla markalarını çıkarmışlar. Bunların her biri de, ismini o bölgeden, köyden almış, yerel ürün sonrasında İtalya, Fransa veya Hollanda yılda 3-4 milyar dolar peynir ihraç eder hale geliyor. Bizim ihracatımızda 100-200 milyon dolarlarda kalıyor” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, coğrafi işarete sahip bir ürünün, Avrupa’da fiyatını ikiye katladığına değinerek, insanların, yerel olana, doğal olana daha fazla ilgi duyduğunu ve daha fazla para ödediğini kaydetti. Hisarcıkloğlu, TOBB olarak coğrafi işaretli ürünlere desteklerinin devam edeceğini bildirdi.

ATB Başkanı Çandır: “Yörex Türkiye’nin Markası oldu”

“Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla düzenledikleri fuara bu yıl ilginin yoğun olduğuna dikkat çeken Çandır, “YÖREX Anadolu’dur. Kuzeyi güneyi, doğusu batısı kültürlerin, yöresel ürünlerin buluşma noktasıdır. 10 yıl önce attığımız bu maya tuttu. YÖREX, Antalya’yı aştı, Türkiye’nin markası haline geldi” diye konuştu. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in bu yıl 81 ilin yanı sıra KKTC’nin katılımıyla kapılarını açtığını belirten Çandır, YÖREX’in 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilik, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcıyla gerçekleştiğini bildirdi. Çandır bu güçlü katılım sayesinde ziyaretçilerimiz her adımda farklı bir ilimizin zenginliğini göreceklerini, bu yörelerin yöresel ürünlerini deneme fırsatını yakalayacaklarını, memleket hasretini gidereceklerini söyledi.

Türkiye’nin ekonomik konumu itibariyle en az 2 milyar avroluk bir coğrafi işaretli ürün ihracatı olması gerektiğine vurgu yapan Çandır, “Ancak, henüz bunun çok gerisindeyiz. Özellikle uluslararası düzeyli coğrafi işaretli ürün ihracatımız birkaç yüz milyon avro düzeyindedir. Son 10 yıldır dünya tarım ürünleri fiyatları sürekli gerilerken coğrafi işaretli tarım ürünlerinin fiyatları artmaktadır. Çünkü bu ürünler ikamesizdir. Dolayısıyla ürünlerimizi ulusal ve uluslararası düzeyde gerçek ekonomik değerine ulaştırmak ve pastadan daha fazla pay alabilmek için bilinen en etkili aracın coğrafi işaret tescili olduğunun bilinmesi gerekir. Ki son on yılda epeyce yol aldık. Geride bıraktığımız on yılda coğrafi işaretli ürün sayımızı 4 katın üzerinde arttırdık. Yine 10 yıl önce 48 olan coğrafi işaretli il sayımızı, bu yıl itibariyle 81 ilimizin tamamına yaydık” dedi.

“Coğrafi İşaret Bilgi Sistemi kurulmalı”

Coğrafi işaretin, ürünlere beklenen değeri kazandırması için mutlaka etkili bir kayıt, takip ve denetim sistemi olması gerektiğine değinen Çandır, “Ancak bu sistemi hayata geçirdiğimizde ve oluşturulan katma değeri insanlarımız gördüğünde, yöresel ürünlerimize daha fazla sahip çıkacaktır. Böyle bir süreci yaşayabilmenin etkili yollarından biri ise; müstakil bir coğrafi işaret enstitüsü ile üretici, tüketici ve denetleyen gibi tüm tarafların yer alacağı coğrafi işaret bilgi sistemi (CİBİS) kurmaktır“ diye konuştu. Çandır, 81 ili kapsayan 26 bölgesel kalkınma ajansının ve her ildeki oda-borsaların desteğinde coğrafi işaretli “81 İl, 81 Ürün” isimli yeni bir proje paketinin kurgulanıp hayata geçirilmesinin de faydalı olacağının altını çizdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin de YÖREX’in, yöresel ürün tanıtımı değil birlik beraberlik ve kardeşliği sergileyen bir buluşma olduğunu söyledi. Yöresel ürünlerin 30 yıldır Antalya’dan dünyaya tanıtıldığını dile getiren Çetin, yöresel ürünlerin Türkiye’nin toprağı, kültürü, tarımı, el emeği ve turizm ürünü olduğunu ifade etti.

ABB Başkanı Böcek; “Organik üretimi yaygınlaştıracağız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın bereketli topraklardan oluştuğunu tarım ve turizmin başkenti olduğunu dile getirdi. Kentin 16’sı yabancı 4 milyonu yerli olmak üzere 20 milyon turiste ev sahipliği yaptığını kaydeden Böcek, bu çerçevede yöresel ürünlerin tanıtımına önem verdiklerini söyledi. Fuarda Antalya’nı 8 tescilli ürünün sergileneceğini dile getiren BöcekToprak ve yaprak analiz laboratuvarını açacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak yöresel ürünlerin tanıtımına destek vereceğiz. Bütün üreticilerimize köylerde gübre ve tarımsal destek vereceğiz. Kalkınmayı yerelden başlatacağız” ifadelerine yer verdi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, coğrafi işaretlerin markalaşmasında 10 yıldır düzenlenen YÖREX’in büyük etkisi olduğunu kaydetti.

YÖREX’te TOBB’un desteğiyle üreticiler ve firmalara ulusal market zincirleriyle yüz yüze görüşme imkanı sağlayacaklar. Kalkınma ajanslarının desteğiyle coğrafi işaretler konulu paneller ve tecrübe paylaşımı etkinlerinin de düzenleneceği fuarda konuyla ilgili 36 farklı panelde gerçekleştirileceği belirtildi.  YÖREX’te ayrıca  Türkiye’nin peynirlerinin yer alacağı özel bir stant oluşturulduğunu  ve bu stantta peynir atölyesi, coğrafi işaretli ve coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş 25 peynirden oluşan peynir sergisi, tadım etkinlikleri ve söyleşiler düzenleneceği kaydedildi.

‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganıyla düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, ANFAŞ Fuar Merkezi’nde 27 Ekim tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir