Antalya Limanı’nda Rekor

Antalya Limanı işletmecisi Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert, Mayıs ayında genel ticaret hacmindeki büyümeye dikkat çekerek, konteynerda ise liman tarihinin rekorunu kırdıklarını söyledi.

Port Akdeniz’in Su Hotel’de düzenlediği iftar yemeğinde iş dünyası temsilcilerine limandaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Sert, mayıs ayında “konteyner elleçleme”de liman tarihinin rekorunun kırıldığını kaydetti.

Hem ithalat hem ihracat arttı

Genel Müdür Özgür Sert, “Antalya Limanı olarak konteyner elleçlemelerinde mayıs ayında hem ithalatta hem ihracatta toplamda 24 bin 559 TEU ile liman tarihinin rekorunu kırdık. Özellikle bu dönem Çin ekonomisinde yaşanan büyüme ve talep artışına paralel olarak dış ticaret hacminde de önemli bir ivme sağlanmıştır. Bu ivme ile birlikte liman işletmesi olarak yapmış olduğumuz yeni yatırımlar ve ihracatçılarımıza önemli avantajlar sağlayan, liman geçici gümrüklü sahasında ücretsiz depolama hizmeti gibi yeni uygulamalar, özellikle blok mermer ihracatının son yılların en yüksek volümlerine ulaşmasına önemli katkı sağladı. Ürün çeşitliliğindeki artış ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın nispeten yavaşlaması ile birlikte konteyner ithalatında da bir ivme yakalandı. Bununla birlikte genel yükte her ne kadar hinterlandımız dahilindeki potansiyel alıcı konumundaki ülkelerde yaşanan karışıklıklar devam etse de, özellikle çimento ihracatında geçen yıla oranla artış sağlandı” diye konuştu.

Demiryolu ihracatı ve üretimi fırlatır

Sert, demiryolunun Antalya Limanı ile entegrasyonunun birçok ilde ihracat ve üretimi adeta sıçratacağını vurgulayarak, “Demiryolu Antalya ve bölge ekonomisini sıçratır. Sadece Antalya ekonomisine değil, oldukça geniş bir hinterlanda ekonomik açıdan çok önemli katkı sağlayacak. Antalya Limanı’nın demiryolu taşımacılığı ile entegrasyonu, Konya’dan Isparta’ya ve hatta çok daha geniş bir hinterlandın ekonomisinde, üretim ve ihracatında önemli bir sıçrama yaratabilecek, Türkiye ekonomisine çok önemli katkıda bulunacaktır” ifadesini kullandı.

Yaş sebze meyve taşımacılığında denizyolunun önemi

Antalya ve bölgesinin en önemli üretim ve ihracat kalemlerinden biri olan yaş sebze ve meyve taşımacılığında denizyolunun kullanılabilmesinin önemine dikkat çeken Özgür Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaş sebze ve meyve taşımacılığında denizyolunun devreye girmesi; hitap edilen pazarları çok uzak coğrafyalara kadar taşıyacak, oldukça genişletecek, ihracat ve dolayısıyla üretim rakamlarımızı en üst seviyeye kadar çıkaracaktır. Son yaşanan Katar krizi de, bu noktada kaçırdığımız fırsatı gözler önüne seriyor. Ambargolarla karayolu nakliyesi tamamen engellenen dost ülke Katar’a kuru gıda ve diğer ürünlerin ihracatında Türkiye önemli bir rol oynarken, yaş sebze ve meyve ihtiyacını ise deniz yolu ile İran karşılıyor.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir