Batı Antalya’yı Hortum Vurdu!


Antalya’da dün akşam başlayan sağanak ile fırtına, kent merkezinde ve ilçelerde hayatı olumsuz etkiledi. Kemer, Kumluca ve Finike ilçelerindeki hortum ise bölgedeki yerleşim yerleri ile tarım ve sera alanlarına zarar verdi. Kumluca’da Berivan Karakeçi (13), rüzgarın çatıdan uçurduğu sac parçasının başına çarpması sonucu yaşamını yitirdi. 2’si ağır olmak üzere 11 kişi yaralandı. Kuz Deresi mevkiinde bir otomobil, dereye uçtu. Araçta bulunan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Buse Acar suda kaybolurken annesi ambulans ile hastaneye sevk edildi. Buse Acar’ın bulunması için çalışmalar devam ediyor.

Yaşanan fırtınanın verdiği zararları yerinde incelemek için Kemer’e giden Vali Münir Karaloğlu, Buse Acar için yapılan arama çalışmalarını takip ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fırtınada büyük zarar gören Kemer Sanayi Sitesi ve Devlet Hastanesi’ni inceleyip basın mensuplarına açıklamada bulundu.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 1 KAYIP VE 11 YARALI VAR

Özellikle Antalya’nın batı ilçelerinde; Finike, Kumluca ve Kemer’de yoğun yağış oluşan hortum ve dolu nedeniyle muhtelif zararlar oluştuğunu belirten Vali Münir Karaloğlu; “Kumluca’da bir portakal bahçesinde portakal toplarken maalesef 3 yaşında bir çocuğumuz başına isabet eden bir cisim nedeniyle rahmetli oldu. Kendisine Allahtan rahmet diliyoruz. Ailesi ve sevdiklerine başsağlığı diliyoruz. Üç ilçemizde toplamda 11 vatandaşımızın yaralandığını bunlardan ikisinin hala hayati tehlikesinin devam ettiğini ve kırmızı tiraj uygulandığını ifade edebiliriz. Diğer dokuz hastamızın bir kısmı ayakta tedavi edilerek evlerine gönderilirken şu anda hastanelerimizde tedavisi devam eden yaralılarımız da var” dedi.

KEMER DEVLET HASTANESİ’NDE SADECE ACİL MÜDAHALE YAPILACAK

Kemer Devlet Hastanesi’nin çatısı, camları ve duvarlarında çok ciddi zararların oluştuğunu ifade eden Vali Karaloğlu, hastanede yatan 11 hastanen ambulanslarla diğer hastanelere nakledildiğini söyledi.  Kemer Devlet Hastanesi’nin çatı katında bulunan ve fırtına nedeniyle zarar gören ısıtma sisteminin tamir edilmesi ve öncelikli aksaklıkların giderilmesine kadar bir süre hastanenin yataklı bölümlerinin hizmet vermeyeceğine dikkat çeken Vali Karaloğlu, acil servisin açık olduğunu, acil tedavisi yapılan hastaların ihtiyaç duyulduğunda ambulanslarla başka hastanelere taşınarak yatak tedavisinin sürdürüleceğini duyurdu.


Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya’ya gelerek Vali Munir Karaloglu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Kemer’de, Kader Buse Acar’ın arama faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgeyi inceledi.

BUSE ACAR İÇİN ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ayrıca fırtınada çok sayıda sera ve meyve bahçesinin zarar gördüğüne değinen Karaloğlu “Hem Kemer, hem Kumluca hem de Finike’de yüzlerce araç zarar gördü. En önemlisi Kemer KUZ Deresi’nde annesiyle beraber bir yavrumuz araçla nehre düştüler. Annesi kurtarıldı, şu anda Antalya’da tedavisi devam ediyor. Ancak 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Kader Buse Acar nehirde kayboldu. Hem Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığımıza bağlı helikopter, hem dalgıç ekipleri hem de AFAT ekipleri tarafından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin örtü altı yaş sebze meyve ambarı konumundaki Kumluca’da seralarda büyük hasar var.

VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Kemer’de bir çok vatandaşın evinin de zarar gördüğünü aktaran Vali Münir Karaloğlu kamu kurum kuruluşları, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye ekiplerinin vatandaşların yaralarını sarmak ve hasar tespiti yapmak için sahada olduğuna vurgu yaptı. Özellikle tarım alanlarında hasar tespitiyle ilgi hasar oluşmayan diğer ilçelerden de personel takviyesi yapılarak gün ışımasıyla beraber vatandaşların önce hasar tespitini daha sonrada yaralarının sarılmasıyla ilgili çalışmaya devam edileceğini ifade etti.

HAKKI BAHAR, GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ SUNDU

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, Finike ve Kumluca’da etkili olan felakette zarar gören hemşerilerimize “Geçmiş olsun’ dileklerini sundu. Başkan Bahar, hortumda 13 yaşındaki Berivan Karakeçi’nin yaşamını yitirmesine, vatandaşlarımızın yaralanmasa ve seraların yıkılmasına çok üzüldüğünü kaydetti. Kötü haberi bölge ihracatını geliştirmek adına Rusya’da çalışmalar gerçekleştirdiği esnada aldığını ifade eden Başkan Bahar, felaket sonrası oluşan acı tablonun kendisini derinden etkilediğini ifade etti.

Hortum görüntülerini izledikçe dehşete kapıldığını kaydeden Başkan Bahar, “Bir tarafta yaşamını yitiren küçük Berivan, bir tarafta hortumda yerle bir olan seralar. Çok sayıda vatandaşımızın yaralanması üzüntümüzü artırdı. Yurdumuzun neresi olursa olsun kimsenin saçını bir kılına zarar gelmesine yüreğimiz el vermiyor. Ancak felaketi yaşayan yörenin memleketim olması, zarar görev vatandaşlarımızın hemşerim olması üzüntümü bir kat daha artırdı” dedi.

Hortum felaketinde zarar gören sigortalı tarım alanlarının TARSİM sistemi ile tazmin edileceğini ancak sezonun en önemli bölümünde yaşanan felaketin büyük kayıplara neden olacağını kaydeden Başkan Bahar, “Devletimizin yöremizi afet bölgesi ilan ederek üreticilerimizin, zarar gören vatandaşlarımızın yardımına koşacağı ortadadır. Kelimelerin yetersiz kaldığı bir noktadayım. Geçmiş olsun” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:,

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir