Vali Karaloğlu: Turizm 60 Sektöre Destek Veriyor


Vali Münir Karaloğlu Antalya Expo Center’da düzenlenen, 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ve 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Fuara Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksel, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ve yerli ve yabancı pek çok organizasyon temsilcisi katıldı.

30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ve 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, 400’ün üzerinde katılımcıyı, 30 ülkeden 40 bin profesyonel ziyaretçiyi Antalya’da bir araya getirdi.

2019’DA YENİ REKORLAR GELMELİ

2018 turizm sezonunun Antalya ve Türkiye olarak rekorlarla kapatıldığını belirten Vali Münir Karaloğlu, “2019’a da büyük heyecanlarla girdik ve şu an beklentimiz 2019’da da yeni rekorların gelmesidir. Bugün 2019’un ilk fuarının açılışındayız. Bu fuarlar sektörün büyümesinde, gelişmesinde, yeniliklerin yaygınlaşması konusunda çok önemlidir. Pastayı daha çok büyütmek istiyorsak bu fuarlara gereken desteği daha çok vermeliyiz. Bütün firmalarımız, fuarlarımıza gereken desteği göstermelidir” dedi.

YERLİ FUAR MARKALARINI BÜYÜTMEK ZORUNDAYIZ

Sektörde işleri büyütmek için yerli fuar markalarının büyümek zorunda olduğuna vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “İşimiz büyüsün ama biz yerli fuar markalarını büyütmeyelim, böyle bir şey mümkün değildir. Yaptığımız işin pazarlaması ve uluslararası arenaya çıkması için en önemli aracı fuarlardır. Yerel fuar markalarını el birliğiyle büyütüp uluslararası markalar haline getirmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Turizmin, 60 sektöre destek veren çok önemli bir pazar olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Turizm sektörü sadece otelcinin, seyahat acentesinin veya tur operatörünün para kazandığı bir sektör değildir. Serasında biber, salatalık üreten çiftçimizle; besicilik yapan, yumurta üreten çiftçimizde payını alıyor. Otel ekipmanı üreten, gıdanın sanayileşmiş diğer ürünlerini üretenden de turizm sektöründen payını almaktadır. Bu yüzden turizm sektörünün büyümesi ekonomimizin büyümesi ve aynı zamanda ekonomimizin tabana yayılması açısından çok önemlidir” dedi.

70 MİLYON TURİST 70 MİLYAR DOLAR GELİR

Kültür ve turizm Bakanlığının 2023 turizm hedefini revize ettiğini belirten Vali Münir Karaloğlu, “Geçen yıl 2023 vizyonunda Türkiye, 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefi koymuştuk. Sayın bakanımız bu yıl 2023 yeni hedefinin 70 milyon turist 70 milyar dolar olarak revize ettiler. Hem Antalya hem Türkiye’nin bunu başarma potansiyeli var. Biz bu hedefe ulaşabiliriz. Bunun için çalışmamız lazım. Sektör içinden ve dışından işbirliği yapmamız lazım. Eğer aynı hedefe kilitlenir güçlerimizi birleştirirsek 2023’de 70 milyon turistte 70 milyar dolarda hayal değil. Antalya’da Türkiye’nin bu hedefine en güçlü desteği verecek il olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi” şeklinde konuştu.

30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ve 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarlarının sektör açısından büyük bir önemi olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, fuarların düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek, yurt içi ve dışından gelen katılımcılara teşekkür etti.

Kurdele kesiminin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindeki heyet fuar stantları gezdi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir