Antalya Firmaları Latin Amerika Pazarına “ATSO Tarım Kümesi” İle Girdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Ekonomi Bakanlığı’nın “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” (UR-GE) desteği kapsamında üyelerini yurtdışı alternatif pazarlara açmak için yürütmekte olduğu “ATSO Tarım Kümesi Projesi faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya’da gübre, pestisit,  tohum, tarım ilacı, biyolojik mücadele ve sera sistemleri alanlarında faaliyet gösteren firmaları bünyesinde barındıran ATSO Tarım Kümesi’nde yer alan 10 firmanın 1-5 Mayıs 2017 tarihlerinde Brezilya’nın Sao Paulo Eyaleti’nde düzenlenen dünyanın en büyük tarım fuarlarından birisi olan Agrishow 2017’ye katıldıklarını bildirdi.

ATSO Tarım Kümesi yurtdışı pazarlama faaliyetlerinin, firmalara yeni pazarlara açılmak, yeni pazarları tanımak,  yeni işbirliği ve ihracat olanakları geliştirmek adına önemli imkânlar sunduğunu vurgulayan Başkan Davut Çetin Brezilya temasları hakkında şu bilgileri verdi;

“ATSO Tarım Kümesi’nde yer alan 10 firma, 1-5 Mayıs 2017 tarihlerinde Brezilya’nın Sao Paulo Eyaleti’nin Ribeirao Preto kentinde düzenlenen dünyanın en büyük tarım fuarlarından birisi olan Agrishow 2017’de 105 m²’lik ATSO Tarım Kümesi standında yerlerini aldılar. 440.000 m²’lik bir alanda gerçekleştirilen ve 70 ülkeden yaklaşık 800 dünya markasının katıldığı fuarı 160.000’e yakın profesyonel ziyaret etti. Fuar süresince firmalarımız Brezilya tarım, gübre ve biyolojik mücadele sektörünün önde gelen kurumları ile pazar hakkında bilgi alışverişinde bulundular aynı zamanda pazarda bulunan firmalar ile de ikili iş görüşmeleri yaparak işbirliği imkânlarını araştırdılar.

Fuar çerçevesinde 2 Mayıs 2017 Salı günü Brezilya Gübre Birliği Başkanı David Roquetti Filho ATSO Tarım Kümesi standını ziyaret ederek Brezilya gübre ve tarım sektörü ile ilgili bilgiler sundu.

Brezilya’da Antalya ekonomisi anlatıldı

Ayrıca 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü Ribeirao Preto Ticaret ve Sanayi Odası’nın standında ATSO tarafından Türkiye ve Antalya ticari, ekonomik hayattı ve tarım sektörünü anlatan bir sunum yapıldı. Sunumu takiben ATSO ve Ribeirao Preto Ticaret ve Sanayi Odası arasında ilke ülke ve iki şehir firmaları arasında işbirliği imkanlarını geliştirmeye yönelik bir işbirliği protokolü imzalandı.

Bununla birlikte Sao Paulo Başkonsolosu Serkan Gedik ATSO Tarım Kümesi standını ziyaret edip tüm katılımcı firmalar ile tek tek görüşerek fuar hakkında izlenimlerini paylaştı.

Özellikle dünyada en fazla gübre ithalatı yapan ülke olarak Brezilya pazarını Agrishow Tarım Fuarı gibi dünyanın en büyük tarım fuarlarından birisi ile eş zamanlı olarak tecrübe etmek katılımcı tüm firmalar açısından son derece faydalı oldu.”

Hedef yeni pazarlar

Söz konusu organizasyonun firmalarımızın rekabet gücünü arttırmak, yurtdışı pazarları, ülke ve pazarda kullanılan ürünleri tanımak, yeni pazarlama stratejileri, yeni işbirlikleri ve ihracat olanakları geliştirmek için önemli imkânlar sunduğunu kaydeden Başkan Davut Çetin, “UR-GE projeleri, ihracatta önemli ivme kazandıran projeler. ATSO Tarım Kümesi, Odamızın üçüncü UR-GE projesi. Brezilya ise dünyada en çok  gübre ithalat yapan  ülke ve küme üyelerimizin uzun bir süredir takip ettiği pazarlardan. Programımızın başarılı geçmiş olması ve üyelerimizin Latin Amerika’dan yeni iş bağlantıları ile dönmeleri son derece memnuniyet vericidir” dedi.

ATSO Tarım Kümesi’nin Brezilya ziyaretine, projeden sorumlu ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç’in liderlik ettiğini belirten Başkan Davut Çetin, ATSO Tarım Kümesi’nin Brezilya organizasyonundan sonra faaliyetlerine tüm hızı ile devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Brezilya Agrishow Fuarı 2017 Heyet Programı’nda yer alan 10 küme üyesi firmaları;

  1. 2000 Tarım Turizm Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
  2. Altıntar Tarım Anonim Şirketi
  3. Doğal Kimyevi Maddeler ve Zirai İlaçlar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi – Antalya Şubesi
  4. Konsey Tarım Gıda Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi
  5. Lider Gübre Tarım Üretim ve Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi
  6. Lotus Tarım Tohumculuk ve Gübre Sanayi Anonim Şirketi
  7. Makro Tarım İnşaat Taahhüt Turizm Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
  8. Sector Turizm İnşaat Kimya Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
  9. Senfa Tarımsal Ürünler Pazarlama İthalat İhracat Ticaret Sanayi Limited Şirketi
  10. Seto Sebze Tohumları Gübre Üretim İnşaat Turizm ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir