Antalya En Çok İstihdam Sağlayan İkinci Kent

Antalya Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan 2. Kenti seçildi. Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın ödülünü Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı.

Vali Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Milli İstihdam Seferberliği Ödül Törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’de 2017 yılında 1.5 milyon kişiye yeni iş hedefiyle başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ kapsamında 150 bin yeni istihdam hedefi koyan Antalya, 180 bin yeni istihdama ulaşarak, İstanbul’un ardından Türkiye ikincisi oldu. Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı.

Türkiye’de uygulanan milli istihdam seferberliği çalışmaları kapsamında Türkiye genelinde en fazla istihdam sağlayan şirketler ve İllere ödül verildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ödül törenine Antalya’dan yaklaşık 20 kişilik heyet katıldı. Heyette Vali Münir Karaloğlu ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş ile bazı oda ve borsaların yönetim kurulu üyeleri ve genel sekreterleri de yer aldı.

HEDEF 150 BİN İSTİHDAMDI

Antalya’nın sayısal bazda İstanbul’dan sonra en fazla istihdam sağlayan il olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarından sonra Antalya’da tüm taraflarla sanayi odaları, borsaları, sektörler, sivil toplumla beraber bir toplantı yapmıştık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bakan yardımcısı da katılmıştı. Biz o toplantıda 150 bin hedefi koymuştuk Antalya için. Seferberliğe 150 bin katkı veririz diye. İlin valisi olarak, Antalya’nın istihdam seferberliğinde ortaya koyduğu 150 bin hedefini aşması ve Türkiye’de ikinci olmasına katkı koyan başta işadamlarımızı, ticaret ve sanayi odalarımız ve ticaret borsalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘150 BİN HEDEFİNİ ELEŞTİRENLER OLMUŞTU’

Hedefin açıklandığı o günlerde ‘Vali beyi yanılttınız, turizm kötü, bu kadar istihdam nasıl olacak’ gibi bazı eleştiriler olduğunu da hatırlatan Vali Karaloğlu, “Ama biz inandık, kente inandık. Kentteki işadamına, turizmciye inandık. Tabi turizm rakamlarının iyi gelmesine de bağlı bu işler. Bizim ana taşıyıcı sektörümüz turizm ve bu sağlamış olduğumuz yeni istihdamın çoğunluğu da turizm sektörü tarafından sağlandı. Hizmet, sanayi, inşaat sektörleri hepsi de var içinde ama büyük pay turizm sektörünün” dedi.

DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK

Büyüme rakamları, ihracat ve turizm rakamlarının iyi gittiğini, rekorlar kırıldığını belirten Vali Karaloğlu, bunları tabana yaymanın yolunun da daha çok insana iş ve aş sağlamak olduğunu söyledi. Devletin çok ciddi destekleri olduğunu belirten Karaloğlu, “SGK desteği var ve bu sene de devam edecek. Kadın çalıştıran için ayrı, genç için ayrı, engelli çalıştıranlara ekstra destekler var. Bütün bu gayret, Türkiye’nin büyümesi, gayrisafi milli hasılasının büyümesini daha çok insana, daha çok tabana yayabilmek, daha çok insana iş ve aş sağlayabilmek için” dedi.

Kaynak: http://www.antalya.gov.tr/

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir