Vali Karaloğlu’dan Esnafa Uyarı!


Yaşanılan toplumun gerçeklerine göre hareket etmeyen esnafın sızlanmaya hakkı olmadığına değinen Vali Karaloğlu, “Sadece sızlanmak, sadece şikâyet etmek turisti ne sokağa çıkarır ne çarşıya getirir, ne de sizin dükkânınıza sokar. Ben turist olsam etiketi olmayan dükkâna girmekten endişe duyarım” dedi.

23. Ahilik Haftası Antalya’da törenlerle kutlandı. Vali Münir Karaloğlu Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin düzenlediği 23. Ahilik Haftası Kutlamalarına katıldı.

Bu yıl 23’üncüsü gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamaları Ahi Meydanı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara Vali Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, kamu kurumlarının amirleri, STK temsilcileri, esnaf odaları başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ahlaklarıyla Toplumda Güven Oluşturdular

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, Ahilik kültürünün medeniyetimizin önemli yapı taşlarından bir tanesi olduğuna vurgu yaparak, “Bu toprakların vatan kılınmasın da ve vatan tutulmasında en az cephede savaşanlar kadar emeği olanlar esnaflarımızdır. Malazgirt Zaferi’nden önce bile bu topraklarda Horasan erenleri, esnafımız, demircimiz, nalbandımız, çiftçimiz gelip bu topraklarda ahlaklarıyla, adaletleriyle, doğruluklarıyla yaşadıkları toplumda öyle bir güven ortamı oluşturdular ki arkadan gelen Selçuklu ordularına yaşadıkları şehirleri kapılarını açtılar. Onun için bu toprakların Türkleşmesinde, İslamlaşmasında bu toprakların vatan tutulmasında esnafımızın, sanatkârımızın emeği çoktur. Ahi Evran’ dan bugüne kadar bu kervanda katkısı olan emeği olan herkesi rahmetle minnetle şükranla yâd ediyoruz” dedi.

Ahi Evran’ın Amacı İyi İnsan ve İyi Müslüman Yetiştirmektir

Ahi Evran’ın asıl amacı iyi insan ve iyi Müslüman yetiştirmek olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Bugün de bizim amacımız eğitim aracılığıyla iyi insan ve iyi Müslüman yetiştirmektir. Kendi kültürünü, kendi medeniyetini, kendi değerlerini özümsemiş yerli ve milli insan yetiştirmektir.  Bugün Ahi Evran’ın oluşturmuş olduğu sistemi toplumda esnaf odalarımız Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği’miz devam ettiriyor. 800 yıl önce Ahi Evren işini doğru yapmayan, müşterisini aldatan, adaletli olmayan esnafı sistemin dışına çıkarıyordu. Esnafı yaşadığı toplumun gereklerine uygun hareket etmeye teşvik ediyordu. Bugün biz Antalya’da esnafsak, sanatkârsak Antalya’nın gerçeklerine uygun hareket etmemiz lazım. Antalya bir turizm şehridir. O zaman biz Türkiye’nin dünya ya açılan penceresinde esnafsak, bunun gereğini yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

İşimizi Tam Manasıyla Adaletle Yapmalıyız

Yaşanılan toplumun gerçeklerine göre hareket etmeyen esnafın sızlanmaya hakkı olmadığına değinen Vali Karaloğlu, “Sadece sızlanmak, sadece şikâyet etmek turisti ne sokağa çıkarır ne çarşıya getirir, ne de sizin dükkânınıza sokar. Ben turist olsam etiketi olmayan dükkâna girmekten endişe duyarım. İnşallah ahilik kültürüyle elimize, dilimize, belimize, sahip çıkarak. İşimizi tam manasıyla yaparak, müşterimizi aldatmadan adalet içerisinde hayatımızı sürdürürüz. Birlik Başkanı’mıza ve Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza ve bu güzel organizasyonu yapan emeği geçen herkesi kutluyorum. Tüm esnafları ahilik haftasını kutlayıp, şehrimiz ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.” ifadelerini kullandı.

Ahilik kutlamaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere ve beraberinde ki heyetin Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etmesiyle devam etti. AESOB Başkanı Dere, Vali Münir Karaloğlu’na Ahilik Kaftanı giydirdi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir