ANSİAD 15. Girişimcilik Günleri Başlıyor

ANSİAD lokomotifi ve sponsorluğunda, tüm yıla yayılan etkinlikleriyle 2017 yılında ‘İnsan İçin Teknoloji’ temasıyla gerçekleştirilen ANSİAD 15. Girişimcilik Günleri, bu yıl da taş taş üstüne koymaya devam ediyor.

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen ANSİAD Girişimcilik Günleri’nin tanıtım toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, Başkan Yardımcısı Sadi Kan ve Girişimcilik Ekosistemi paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın faaliyetler ve program hakkında bilgi verdi. Yargın, “Kentin dinamikleriyle birlikte çalışmaya devam ettik ve bu dinamikler de ANSİAD’ı bu yolculuğunda yalnız bırakmadı” dedi.

LİSELERARASI FİKİR ŞENLİĞİ

Etkinliklerin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini sunan Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın, “Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Liselerarası Fikir Şenliği, İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi, Kanvas İş Modeli Eğitimi, Teknolojiye Felsefeyle Bakmak üzerine konferanslar dizisi ve her yıl olduğu gibi iş dünyasından bir temsilciyle öğrencileri buluşturmaya devam ediyoruz” dedi. ANSİAD 3. Liselerarası Fikir Şenliği ile etkinliklerin start alacağını kaydeden Yargın, “Etkinliğin amacı, öğrencilerin girişimci olma niyetlerini güçlendirmek, girişimcilik becerilerine bilimsel katkı sağlamak, takım çalışması ve sunuş kabiliyetlerine katkı sağlamaktır” dedi.  Etkinliğin 2015 yılında 4, 2016 yılında 7 okulda yapılan pilot çalışmanın devamı olduğunu kaydeden Yargın, “Etkinliğimiz bu yıl 4 okulda gerçekleştirilecek. Etkinliğe 2 resmi, 2 özel olmak üzere 4 okuldan toplam 20 öğrenci ve 5 sorumlu öğretmen katılacak. Fikir Şenliği’nde hedef kitle, girişimci olma fikrine yatkın, girişimci olma niyeti taşıyan, girişimcilik konularını takip eden, hayatımızı kolaylaştıran buluşların kim ya da kimler tarafından keşfedildiklerini takip eden, kendi buluşları da olan, yenilikçi fikirler üreten öğrenciler” diye konuştu.

İŞ FİKİRLERİ FİNALDE

“Bi Düşün Sen Bulursun” sloganıyla, 5’incisi gerçekleştirilen İş Fikri Proje Yarışması’na 4 üniversiteden 529 kişi’nin 252 iş fikri projesiyle başvurduğunu dile getiren Yargın, “252 iş fikrinden 36 yenilikçi iş fikri finale kalarak, ANSİAD Girişimcilik Günleri’nde yarışmaya hak kazandı. Yarışma, Batı Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde öğrenim gören önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programı öğrencileri ve doktora kategorisine başvurmak kaydıyla öğretim elemanlarını kapsamakta” dedi. Ön elemeyi geçen iş fikirlerinin özel bir eğitimle finale gideceğini dile getiren Yargın, “Jüri seçmelerinde ön elemeyi geçen 36 iş fikri proje sahibi, ANSİAD üyemiz Erol Kabadayı tarafından verilecek olan ‘Kanvas İş Modeli Eğitimi’nin ardından 14 Aralık’ta Antalya’da gerçekleşecek olan finalde yarışacaklar” diye konuştu.

600 ÖĞRENCİ İLE İNOVATİF DÜŞÜNCE ATÖLYESİ

Antalya, Burdur ve Isparta illerinde, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla düzenlenecek olan “ANSİAD İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi” hakkında bilgiler veren Yargın, 600 öğrencinin atölyelerde eğitim göreceğini belirtti. Geçtiğimiz yıl ‘Fikir Üretme Kampı’ adı altında gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl Levent Sağıroğlu moderatörlüğünde gerçekleştirileceğini dile getiren Yargın, “Bu sadece bir Antalya faaliyeti değil, Batı Akdeniz’de bulunan ekosistemin önemli parçaları olan üniversitelerle bu girişim ve dönüşümleri gerçekleştiriyoruz” dedi. Ekosisteme bu yıl Bingöl Üniversitei öğrencilerini de dahil ettiklerini kaydeden Yargın, “Antalya Kadın Girişimciler Kurulu’nun masaya getirdiği bir öneriyle, deneyimlerimizi paylaşmak ve oradaki öğrencilerle paylaşım sağlamak adına Bingöl’den öğrencilerle bir araya geliyoruz. Atölye çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi öğrencileri bir arada eğitime katılacaklar” diye konuştu.

‘TEKNOLOJİYE FELSEFEYLE BAKMAK’

ANSİAD Girişimcilik Günleri mottosunun ‘İnsan İçin Teknoloji’ olduğuna değinen Yargın, “Bu konuya felsefi bir bakış açısı kazandırmak amacıyla yine Batı Akdeniz üniversiteleriyle birlikte gerçekleştirdiğimiz, bu işin feslefesine bakmıyoruz düşüncesiyle ortaya çıkan bir etkinlik oldu” dedi. İnsanlığın teknolojik gelişmelerle bilrikte karşı karşıya kaldığı duruma dair feslefi değerledirmelerin gerçekleştirileceği bir dizi konferans gerçekleştirecek olmasına değinen Yargın, “İlk kez gerçekleştireceğimiz, Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Örnek tarafından verilecek olan konferanslarla öğrencilere felsefi bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

TÜSİAD BAŞKANI EROL BİLECİK BİZLERLE

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da öğrencilere örnek olabilecek girişimci iş insanlarını öğrencilerle bir araya getirdiklerini kaydeden Yargın, “Bu yıl da Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştireceğimiz bir panelle Index Grup CEO’su ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’i öğrencilerimizle buluşturacağız. Böylelikle, öğrencilerimiz Bilecik’in hikayesini kendinden dinleme şansı bulacaklar” dedi.

ANSİAD’DA 15 YILDIR TECRÜBE KONUŞUYOR

Gelenekselleşen lise, yüksekokul ve fakültelerdeki girişimcilik dersleri 5-6-7 Aralık tarihleri arasında “Tecrübe Paylaşımları” adı altında gerçekleştirileceğini belirten Yargın, “Buna bağlı olarak 12 fakülte, 4 yüksekokul ve 70 adet lise öğrencisine 61 Ansiad üyesi ve 9 TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu üyesi ve Makine Mühendisleri Odası Temsilcisi tarafından toplam 71 eğitim-öğretim kurumunda “Tecrübe Paylaşımı” yapılacak, üyelerimiz kendi girişimcilik hikâyelerini öğrencilere aktaracaklar” diye konuştu.

CANLI FİNAL JÜRİSİ

İş Fikri Proje Yarışması’ndan finale doğru yükselen öğrencilerin belirli eğitim ve aşamalardan geçerek jüri karşısına çıkacağını kaydeden ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, “Fikirleri iş dünyasıya buluşturmak adına uluslararası bir Melek Yatıcımcılık ağına dal olduk. Bu fikrileri televizyon programlarında kamuyouyla buluşturmak istiyoruz. Bu şekilde, duyuru bakımından destek vermek hem de inovatif olarak gelişmelerine katkı sağlamak olarak görüyor ve başarıyla uyguluyoruz. Bu bir sivil toplum görevi ve başarıya ulaşması bizim için önemli” dedi.

BATI AKDENİZ KURUMLARI GİRİŞİMCİLİK İÇİN BİR ARADA

ANSİAD, lokomotifi ve sponsoru olduğu Girişimcilik Günleri’ni, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), KOSGEB Antalya Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi (AKGİM), Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası ile İş Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKİŞMER) Teknoloji Transfer Merkezi, Antalya Teknokent A.Ş., Antalya Bilim Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, SDÜ Göller Bölgesi Teknokenti, SDÜ Teknoloji Transfer Ofisi, MAKÜ – BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi Burdur Teknokent Yönetici A.Ş. (BUR-TEK A.Ş.) , Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu, Antalya Bilim Üniversitesi Ekonomi Topluluğu, SDÜ Kariyer Merkezi, SDÜ İnsan Kaynakları İş ve Performans Değerlendirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi, MAKÜ Burdur Girişim Merkezi, MAKÜ Mezunlarla İlişkiler ve Kariyer Planlama Koordinatörlüğü, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Isparta Kadın Girişimciler Kurulu, SDÜ Robotik ve İnovasyon Topluluğu, MAKÜ İnovatif Düşünce ve Uygulama Kulübü, AB Çalışmalarını Destekleme Derneği ve Triada Danışmanlık işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir