Alanya’da Meslek Birlikleri ‘Gıda Güvenliği’ Hedefleri İçin ‘Güvenilir Eller’de Buluştu

Güvenilir Eller gıda güvenliği online eğitim programı kapsamında, Alanya Belediyesi ve Unilever Food Solutions arasında örnek bir işbirliği başladı. İlk kez bir yerel yönetim işbirliği yapılan projede, Alanya bölgesinde turizm ve yeme-içme sektöründen meslek birliklerine online gıda güvenliği eğitimi verilecek.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya ve İran Genel Müdürü Önder Arsan’ın katıldığı toplantıda, konuşmaların ardından imza töreni düzenlendi.

Projeye destek veren Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokantacılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası, Alanya Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği, Altınkepçe Turizm ve Aşçılar Derneği,  Alanya Yiyecek ve İçecek Yöneticileri Derneği yöneticilerine kurumlarına özel hazırlanan plaketleri verildi. Her bir kurum için eğitim programına katılmaları sağlayacak özel kodlar sunuldu.

Törende bir konuşma yapan Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya ve İran Genel Müdürü Önder Arsan, “Alanya Belediyesi ile gıda güvenliği için yerel yönetimlere örnek olacak bir işbirliğine başladık.

Gıda Güvenliği Derneği işbirliğiyle Türkiye’nin ilk ve tek online gıda güvenliği eğitim-sertifika programı olarak 2016 yılında başlattığımız ‘Güvenilir Eller’ projesinde, yaklaşık iki yıllık dönemde 25.000’i aşkın şef online ‘gıda güvenliği’ eğitimlerine başlarken, 16.000’den fazlası Gıda Güvenliği Derneği onaylı sertifikasını aldı. Sektörümüzün gelişimi ve mutfak ekiplerinin standartlarını yukarı taşımak için duyarlı atılan her adım ve desteği çok önemsiyoruz. Bugün Alanya Belediyesi için gıda güvenliği hedeflerinin turizmin kalbi olan Alanya’da yukarıya taşınması adına bir araya geldik. İnanıyorum ki ilk kez Alanya Belediyesi ile başlattığımız bu işbirliği diğer belediyelere de örnek olacak ve projenin Türkiye geneline taşınmasına katkı sağlayacak” dedi.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de konuşmasında şunları kaydetti; “Yıllık 2.5 milyondan fazla turist ve 300 bine yaklaşan nüfusu ile her mevsim canlı bir sosyal hayatın olduğu ilçemizde ‘’ev dışı tüketim alışkanlıkları’’ hususunda yüksek beklentilere sahip Alanyalılar söz konusu ‘’Gıda Güvenliği ve Hijyen’’ olduğunda son derece titizdir. İşletmelerimiz ve şeflerimiz ise beklentiyi karşılayabilmek için sürekli olarak kendilerini revize etmekte ve öncü adımlarla kalite değerlerini yükseltmek istemektedir. Ne yazık ki hızlı bir temponun hüküm sürdüğü hizmet sektöründe her bir çalışanın eğitim almasını sağlamak kolay değildir. Bu gerçekten yola çıkarak ‘’Güvenilir Eller Projesi’’ sektörün ihtiyaçlarına cevap veren bir sistem olarak ilgimizi çekmiştir.

İlçemizde topyekun bir eğitim seferberliğine başlayarak bir ilki başlatmış olmanın mutluluğuyla bugün toplanmış bulunmaktayız. İnanıyorum ki Unilever Food Solutions ile Güvenilir Eller projesiyle başlattığımız işbirliği, değerli proje paydaşlarımız tarafından da desteklenerek şehrimizde kalitenin çıtası bir üst noktaya taşınacaktır.”

GÜVENİLİR ELLER GIDA GÜVENLİĞİ ONLİNE EĞİTİM PROJESİ

www.guvenilireller.com

Ev dışı gıda sektöründe her iki işletmeden birine ulaşan Unilever Food Solutions, şeflerin gıda güvenliği alanındaki beklentilerini karşılamak amacıyla Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle ‘Güvenilir Eller’ gıda güvenliği eğitimlerini başlattı.

Unilever Food Solutions, 2016 yılında TNS araştırma şirketiyle gerçekleştirdiği ‘Türkiye Şef Araştırması’na katılan şeflerin %80’inin ‘Gıda Güvenliği’ alanında eğitim almayı en öncelikli ihtiyacı olarak tanımlamadı. Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle Türkiye’nin ilk ve tek online gıda güvenliği eğitim-sertifika programı ‘Güvenilir Eller’ projesi bu ihtiyacın ardından 2016 yılında başlatıldı. Amaç, online platform üzerinden Türkiye genelindeki tüm şeflerin bu eğitim içeriğine kolayca ulaşmasını sağlamak.

Gıda Güvenliği Derneği tarafından içeriği oluşturulan ve her konu için farklı beş modülden oluşan online eğitim programıyla, gıda güvenliği konusunda temel bilgiler şeflere veriliyor. Bugüne kadar 25.000’den fazla şef guvenilireller.com’a kayıt olarak eğitimlere başladı. 16.000’den fazla şefe ise sertifika gönderildi. Güvenilir Eller online eğitimleri için fiziksel ve kimyasal tehlikeler, temizlik, üretim güvenliği, çapraz bulaşma ve HACCP uygulamaları başlıklarında içerikler oluşturdu. Eğitimi tamamlayan şeflere isimlerine özel Türkiye Gıda Güvenliği Derneği onaylı sertifikaları gönderiliyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir