AKTOB, Herşey Dahil’in Standartlarını Belirledi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) turizmde zaman zaman tartışma konusu olan Herşey Dahil Sistemi’yle ilgili olarak; hizmet sağlayıcılarının, tüketicilerin, tur operatörlerinin faydalanabileceği bir başvuru niteliğinde olacak  “Herşey Dahil Sistemde AKTOB Standartları”nı belirledi.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Herşey Dahil sisteminin standartlarının belirlenerek referans alınacak bir başvuru rehberi niteliğindeki yayının dağıtımına önümüzdeki günlerde başlanacağını duyurdu.

Yağcı, “Türk turizmin büyümesinde büyük pay sahibi olan bu sistem, özellikle ailelerin tercihlerini Türkiye’ye yönlendirmesine etken olmuştur. Konaklama işletmlerinin sezon dönemini ortalama olarak 15 gün ve 1 ay arasında uzatmıştır.  H/D sistemin sağladığı avantajların yanı sıra, uygulamada sağlanan hizmetlerdeki belirsizliklerin giderilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle, H/D sistemin standartlarının belirlenerek referans alınacak bir başvuru rehberi niteliğindeki yayınımızın dağıtımına önümüzdeki günlerde başlanacaktır. Tüketici satın aldığı ürünü, AKTOB standartları ile kategorize edebilecek, daha güvenle tercihini yapabilecektir” dedi.

Öte yandan AKTOB’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Herşey dahil sistem  ilk olarak 1930’lu yıllarda ortaya atılmış ancak tam olarak uygulanmaya turizm hareketlerinde kitle turizminin ivme kazandığı yıllarda başlanmıştır.

Türk turizminin de hız kazandığı 90’lı yıllarda bir kısım otel zincirlerinde uygulanmaya başlanmış, günümüzde de özellikle sahil bölgelerinde konaklama işletmelerinin büyük bölümü bu sistemi uygular duruma gelmiştir.

Tüketicinin karar vermesini hızlandıran, kolaylaştıran bu sistem konaklama işletmelerinin yapısal, yönetimsel değişiklikler yapmasını gerektirmiştir.

Türk turizminde önemli yer kaplayan H/D sistemde sağlanan hizmet ve ürünlerin geniş bir yelpazede yer alması, nitelik ve nicelikleri konusunda oluşan belirsizlikler, sistemle ilgili soru işaretleri oluşturmaktadır.

Bu çerçevede,  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) hizmet sağlayıcılarının, tüketicilerin, tur operatörlerinin faydalanabileceği bir başvuru niteliğinde olacak  “Herşey Dahil Sistemde AKTOB Standartları” hazırlanmış ve yayınlanmıştır.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir