Erkan Yağcı: kredi destekleri, istihdam destekleri 2020 yılı boyunca devam etmelidir


Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, COVID-19 krizinin milyonlarca insanın yaşamını ve geçim kaynaklarını etkilediğini, seyahat, turizm ve konaklama sektörünü de derinden etkilediğini hatırlatarak, “Başarılı bir süreç yönetimi ile kurallara tavizsiz uymalı ve düzenlemeleri aynen devam ettirmeliyiz” dedi.

Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele verdiğimiz bu mücadeleyi kazanacağız

“COVID-19 pandemisine karşı mücadelemiz sürerken, sektörümüz zor bir süreçten geçiyor” diyen Yağcı, Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele verilen bu mücadeleyi kazanacaklarını, bu başarı için ülke genelinde olduğu gibi, turizmde de kurallara tavizsiz uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Belirlenen düzenlemelere de aynen devam edilmesini gerektiğini vurgulayan Erkan Yağcı, “İngiltere’den uçuşlar başladı, iç pazar hareketlendi, Rusya’dan haber bekleniyor. Sıkıntılı bir dönemden sonra bunlar turizm ile ilgili sevindirici gelişmeler. Almanya ve Avrupa Birliğinin Seyahat Uyarısı kararını yakın zamanda objektif zeminde alınacağını ümit ediyoruz” dedi.

Bu alandaki olumlu gelişmelerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve kamu yönetiminin getirdiği düzenlemeler, konaklama tesislerinin aldığı önlemler ve kurallara uyum ile elde edildiği gerçeğini dikkate alarak bu konuda her kesimin her kişi kurum ve kuruluşun kurallara uymaya azami dikkat göstermesi gerektiğini söyleyen Dr. Yağcı, şunları vurguladı:

“Güvenli Turizm Sertifikasyon sisteminin düzenlemeleri bu dönemde çok önemli. İspanya ve Yunanistan’da yaşananları görerek önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız.

Şimdiye kadar Antalya da 470 konaklama tesisi Güvenli Turizm Sertifikasını almaya başvurdu. Bunlardan 281’i belgelendi. 189 işletme belgelendirme sürecinde. Antalya bu sertifikada da bir numaralı destinasyon.”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yönetilen “Güvenli Turizm Sertifikası”, konukların beklentilerini karşılamak ve tüm süreci yönetmek amacıyla, turizm çalışanlarına eğitimler sunulmakta olduğuna da işaret eden Yağcı, “Aynı zamanda hijyen konusunda etkin çalışmalar yapılmakta, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe, Covid-19 bulaşma riskini azaltmak için uygun gıda hijyeni ve güvenliği uygulamalarını ve süreçlerini tamamlamaktadır” dedi.

Bu dönemde, yurtdışında yaşayan vatandaşların, tatillerini Türkiye’de yapmalarının önemli olacağını söyleyen Yağcı, şunları kaydetti;

“Almanya da yaşayan 3 milyonu aşkın vatandaşımız başta olmak üzere, yurtdışında bulunan 8 milyondan fazla yurttaşımızın, rahatlıkla tatillerini ülkemizde geçirmeleri imkanını oluşturmalıyız. Tatillerini Antalya da Türkiye de geçirmeleri için en uygun koşulları oluşturuyoruz. Bu nedenle özellikle Almanya başta olmak üzeri AB ülkeleri bu kapsamda seyahat uyarılarını kaldırıp bu tatil olanağının sağlanması son derece önemlidir. Böyle özel bir senede özellikle vatandaşlarımızın ülkemizde ve Antalya da tatil yapmaları anlamlıdır. Almanya’nın kararını siyasi ve ekonomik zeminden bağımsız turizm anlamında değerlendirip, seyahat özgürlüklerini ve Türkiye’nin bu dönemde yaptığı çalışmaları göz önüne alarak uyarısını kaldırmasını ümit ediyoruz.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir