AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Merkel’i Tatile Davet Etti

Almanya’da 7-11 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşen ITB Berlin Turizm Fuarı’nın açılışını gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel’le sohbet eden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı,  Başbakan’a daha fazla Alman misafir beklediklerini ileterek kendisini Türkiye’ye davet etti. Erkan Yağcı Türkiye alanı fuar açılışını yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile sektörü ilgilendiren konularda istişarede bulundu.

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı bu yıl 52’inci kez kapılarını açtı. Fuarın resmi açılış töreni Salı akşamı Başbakan Angela Merkel’in katılımıyla düzenlendi. Merkel, açılış konuşmasında “Turizm küreselleşme şansı için mükemmel bir örnek” diyen Merkel, turizmin istihdam yaratan bir ekonomik faktör olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı, turizmin dünyaya açık olmaktan beslendiğini ve yaşadığını, aynı zamanda dünyaya açık olmayı teşvik ettiğini belirtti. Merkel, “ITB bu anlamda önyargıların yıkılmasına katkı sağlayabilir” diye konuştu.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı Almanya Başbakanı ile turizm konusunda kısa bir süre sohbet etti, turizmin iki ülke için önemli olduğu ifade edildi, Yağcı; “Almanya’da daha fazla turist bekliyoruz, sizi de Antalya’da tatile bekliyoruz” dedi.

Almanya Pazarı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dr. Erkan Yağcı; “Dünya ve Avrupa pazarlarına ilişkin çok önemli veriler aldığımız ITB Berlin’de Türkiye rezervasyonları Avrupa genelinde son derece olumlu yönde.  İşbirliği yaptığımız büyük tur operatörleri ve acentelerden de rezervasyonlara yönelik ciddi büyümeler olduğuna dair veriler alıyoruz. Türkiye ve Akdeniz Bölgesi için büyük öneme sahip olan Almanya ‘da ibre tekrar Türkiye’ye döndü, temkinli büyümeyi sürdüreceğiz” dedi.

Bu yılki trendlerle ilgili bir açıklama yapan Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, “Türkiye’ye rezervasyonlar önceki yıla oranla iki kat fazla. Ancak Türkiye’ye ilginin çok yoğun olduğu 2015 yılı rakamlarına ulaşılmış değil. O yıl üç milyon Alman turist Türkiye’de tatil yapmıştı” dedi.

Almanya’dan Türkiye’ye tatil rezervasyonlarının bu yıl iki kat artması bekleniyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir